Data publikacji: 2022-04-07

Tarcze tnące - wszystko, co musisz wiedzieć: twardość, jak porównać, bezpieczeństwo użytkowania

Gdy musisz przeciąć kawałek metalu, najszybszym rozwiązaniem będzie ręczna szlifierka kątowa. Tarcze tnące, które stosuje się w szlifierkach, stanowią idealne rozwiązanie, dają precyzyjne i szybkie cięcie w szerokiej gamie materiałów. Poniżej wyjaśniamy więcej na temat tarcz tnących, jak je stosować oraz czy warto inwestować w droższe tarcze dobrej jakości.

Co to są tarcze tnące?

Jak sama nazwa wskazuje, tarcze szlifierskie do cięcia służą do cięcia metalowych prętów i blach. W porównaniu ze ściernicami są dużo cieńsze, aby zapewnić jak najdokładniejsze cięcie, ale również mniej bezpieczne. Jeden niewłaściwy ruch i mamy niczym granat szybko latające małe i większe niebezpieczne odłamki. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy tarcza jest wzmocniona oraz zadbać o odpowiedni strój ochronny.

Jak porównać i ocenić tarcze tnące?



Przeciętny użytkownik, który wybiera tarczę do cięcia, zapewne w pierwszej kolejności pokieruje się ceną, rozmiarem i przeznaczeniem. Być może będzie starał się też porównywać do siebie marki, oglądać testy w Internecie. Ale tylko garstka profesjonalistów porówna parametry tarczy, takie jak ziarnistość czy materiał, z jakiego zostały wykonane.

Twardość tarczy tnącej


Czym tarcza twardsza, tym oczywiście wolniej się ściera i dłużej nam posłuży. Ziarnistość natomiast w tarczy do cięcia oznacza, że czym większe ziarno, tym tarcza jest grubsza, jak również to, że niski indeks ziarna usunie materiał szybciej, ale wytworzy przy tym niestety więcej iskier i zapewni bardziej szorstki wygląd. Tarcze z niską ziarnistością w przeciwieństwie do papierów ściernych z niską ziarnistością mogą również powodować niewielkie przypalenia i więcej zadrapań w porównaniu z dyskami o dużej ziarnistości.



Oznaczenia tarcz ściernych na przykładzie tarczy co cięcia stali nierdzewnej marki Mammooth
indeks M.CI41.A60RBF.125.1/B

Na co zwrócić uwagę kupując tarczę tnącą?

Na pewno na rodzaj użytego materiału, na mieszankę oraz na spoiwo użyte przy produkcji tarczy. Tradycyjne tarcze tnące, w których jako spoiwo wykorzystuje się żywicę syntetyczną, to najczęściej spotykane typy tarcz wysokiej klasy w przemyśle metalowym. Rodzaj zastosowanego materiału w tarczy będzie również zależeć od materiału, który ma być cięty. Inny będzie do cięcia stali nierdzewnej, a inny do zwykłej stali, jak w konstrukcji samochodów osobowych.

Pierścień ze stali nie jest wymogiem przy cięciu, ale zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na bezpieczny montaż tarczy tnącej w szlifierce.

Etykieta powinna być czytelna oraz wykonana zgodnie z europejską normą. Powinna zawierać wszystkie istotne informacje na temat samej tarczy, znaków bezpieczeństwa oraz oznaczenia producenta. Nie zalecamy zakupów tarcz bez etykiet i bez żadnych oznaczeń.

Wzmacniająca siatka bezpieczeństwa to dwie, niekiedy już nawet trzy krzyżujące się siatki z włókna szklanego, które zostały zatopione w materiale tnącym, aby zapewnić dodatkowy poziom bezpieczeństwa.

Aby uzyskać odpowiedni rodzaj cięcia w materiale, decydującą rolę odgrywa też grubość tarczy. Ogólna zasada jest taka, że im cieńsza tarcza, tym szybsze i dokładniejsze jest cięcie, zużyjemy mniej materiału właściwego oraz obniżymy temperaturę cięcia, co wpłynie na jakość obrabianego materiału. Przez wiele lat tarcza grubości 3 mm była standardową grubością tarcz tnących.

Wynikało to z faktu, że była uznawana za wystarczająco grubą, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa i wytrzymać boczne naprężenia, a jednocześnie zapewniać wydajne cięcie. Z biegiem lat technologia stale się poprawiała, a grubość dysku stale spadała z 3 mm aż do czasów obecnych, gdzie powszechnie i bezpiecznie nawet wśród domorosłych majsterkowiczów używa się tarcz o grubości 1 mm. Oznacza to, że obecnie na rynku dostępny jest większy wybór tarcz do cięcia, co zapewnia kupującym elastyczność w uzyskaniu pożądanego wykończenia. Poprawiło się również bezpieczeństwo przez zapewnienie wyższych standardów produkcji.

Innowacyjna tarcza wielofunkcyjna
Bosch Carbide Multi Wheel Indeks: 2 608 623 013

Bezpieczna obsługa tarcz tnących?

Z tarczami tnącymi należy zawsze obchodzić się bezpiecznie i z najwyższą ostrożnością. Chociaż są w stanie przecinać bardzo grube materiały, tarcze tnące mogą zostać złamane lub uszkodzone w wyniku nieprawidłowego przechowywania, transportu oraz obsługi. Przed użyciem zawsze sprawdź, czy na płycie nie pojawiły się odpryski lub pęknięcia.

Pomyśl, że w momencie użytkowania tarcza kręci się z prędkością 80 m/s (288 km/h), czyli tylko trochę wolniej niż maksymalnie rozpędza się samochód Formuły 1, co daje jasny obraz tego, jak tarcza może być niebezpieczna dla użytkownika, kiedy się rozpadnie. Zawsze postępuj zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, a jeśli nie masz pewności, czy tarcza, której używasz, jest w dobrym stanie, wymień ją na nową i nie ryzykuj zdrowia i życia.



Gogle uvex ultravision z osłoną na dolną część twarzy
Indeks 9301.555


Przeczytaj także: 

CMR - międzynarodowy list przewozowy, konwencja, dane, kto wystawia?

Co to jest TIR? Karnet, konwencja, operacja, wyłączenia

Jak i gdzie zmierzyć bieżnik opony, miernik głębokości, prawidłowe zużycie...

Kto odpowiada za przeładowany samochód ciężarowy, przewoźnik czy kierowca?

Co to jest europaleta, jakie wymiary ma podstawowa paleta, EPAL

Podobne artykuły

Wymiana Zespołu Łożysk Piasty (THU) produkcji FAG w samochodzie ciężarowym

Wymiana Zespołu Łożysk Piasty (THU) produkcji FAG w samochodzie ciężarowym

Biuletyny SmartPack w HaynesPro WorkshopData Truck

Biuletyny SmartPack w HaynesPro WorkshopData Truck

Niewielki element, duży efekt: istotne fakty dotyczące wkładów osuszacza powietrza

Niewielki element, duży efekt: istotne fakty dotyczące wkładów osuszacza powietrza

TEXA integruje HaynesPro Truck z IDC5

TEXA integruje HaynesPro Truck z IDC5