Data publikacji: 2009-02-26

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy jednocześnie. Czy będzie rewolucja?

Wydawało się, że era silników dwusuwowych już dawno przeminęła. Tymczasem firma Ricardo ogłosiła ukończenie badań naukowych nad nowym rodzajem silnika spalinowego.

Porównanie pracy silnika 2 suwowego z 4 suwowym

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy w jednym?

Cechą szczególną tego prototypowego silnika o roboczej nazwie 2/4 SIGHT jest możliwość pracy w trybie 2- i 4-suwowym. Zmiana trybu pracy silnika nie wymusza jego zatrzymania, a nawet odbywać może się, gdy silnik pracuje pod obciążeniem. Tryb 4-suwowy obejmuje: napełnianie, sprężanie, pracę oraz wydech i jeden suw spośród czterech jest suwem pracy. Tryb 2-suwowy realizuje te procesy w dwóch suwach. W związku z krótkim czasem na wydalenie z cylindra spalin oraz szybkie ponowne napełnienie go świeżym ładunkiem niezbędne jest znaczne współotwarcie zaworów. Ten krótki moment ma duży wpływ na wyniki pracy trybu 2-suwowego. 
Silnik ma wtrysk bezpośredni benzyny do cylindrów i doładowany jest turbosprężarką oraz sprężarką mechaniczną. 

Korzyści z konstrukcji

Po co to wszystko? Konstruktorzy twierdzą, że nowatorska jednostka napędowa osiąga wysoką moc maksymalną i niską emisję CO2. Czy jest to możliwe? Zapewne, tak. Jak wiadomo, w cyklu 2-suwowym suw pracy następuje dwa razy częściej niż w silniku 4-suwowym, co przekłada się wyższą sprawność. Dotychczasowe silniki dwusuwowe wycofano, gdyż emitowały dożo zanieczyszczeń w spalinach. Było to związane ze sposobem smarowania silnika (olej rozpuszczony w paliwie). Teraz usunięto tę wadę. Ale skoro silnik 2-suwowy jest taki świetny, to po co tryb 4-suwowy. Na to pytanie nie otrzymaliśmy z firmy Ricardo odpowiedzi. 

Na załączonym rysunku, z lewej strony przedstawiono pracę silnika w trybie 2-suwowym, a z prawej strony – w trybie 4-suwowym.

Przeczytaj także:

CMR - międzynarodowy list przewozowy, konwencja, dane, kto wystawia?

Unia Europejska chce podnieść DMC na kategorię B do 4250 kg...

Jak i gdzie zmierzyć bieżnik opony, miernik głębokości, prawidłowe zużycie...

Kto odpowiada za przeładowany samochód ciężarowy, przewoźnik czy kierowca?

Ford Truck z rekordowymi wzrostami sprzedaży w 2022 roku!