Data publikacji: 2022-04-07

Tarcze tnące - wszystko, co musisz wiedzieć: twardość, jak porównać, bezpieczeństwo użytkowania

Gdy musisz przeciąć kawałek metalu, najszybszym rozwiązaniem będzie ręczna szlifierka kątowa. Tarcze tnące, które stosuje się w szlifierkach, stanowią idealne rozwiązanie, dają precyzyjne i szybkie cięcie w szerokiej gamie materiałów. Poniżej wyjaśniamy więcej na temat tarcz tnących, jak je stosować oraz czy warto inwestować w droższe tarcze dobrej jakości.

Co to są tarcze tnące?

Jak sama nazwa wskazuje, tarcze szlifierskie do cięcia służą do cięcia metalowych prętów i blach. W porównaniu ze ściernicami są dużo cieńsze, aby zapewnić jak najdokładniejsze cięcie, ale również mniej bezpieczne. Jeden niewłaściwy ruch i mamy niczym granat szybko latające małe i większe niebezpieczne odłamki. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy tarcza jest wzmocniona oraz zadbać o odpowiedni strój ochronny.

Jak porównać i ocenić tarcze tnące?Przeciętny użytkownik, który wybiera tarczę do cięcia, zapewne w pierwszej kolejności pokieruje się ceną, rozmiarem i przeznaczeniem. Być może będzie starał się też porównywać do siebie marki, oglądać testy w Internecie. Ale tylko garstka profesjonalistów porówna parametry tarczy, takie jak ziarnistość czy materiał, z jakiego zostały wykonane.

Twardość tarczy tnącej


Czym tarcza twardsza, tym oczywiście wolniej się ściera i dłużej nam posłuży. Ziarnistość natomiast w tarczy do cięcia oznacza, że czym większe ziarno, tym tarcza jest grubsza, jak również to, że niski indeks ziarna usunie materiał szybciej, ale wytworzy przy tym niestety więcej iskier i zapewni bardziej szorstki wygląd. Tarcze z niską ziarnistością w przeciwieństwie do papierów ściernych z niską ziarnistością mogą również powodować niewielkie przypalenia i więcej zadrapań w porównaniu z dyskami o dużej ziarnistości.Oznaczenia tarcz ściernych na przykładzie tarczy co cięcia stali nierdzewnej marki Mammooth
indeks M.CI41.A60RBF.125.1/B

Na co zwrócić uwagę kupując tarczę tnącą?

Na pewno na rodzaj użytego materiału, na mieszankę oraz na spoiwo użyte przy produkcji tarczy. Tradycyjne tarcze tnące, w których jako spoiwo wykorzystuje się żywicę syntetyczną, to najczęściej spotykane typy tarcz wysokiej klasy w przemyśle metalowym. Rodzaj zastosowanego materiału w tarczy będzie również zależeć od materiału, który ma być cięty. Inny będzie do cięcia stali nierdzewnej, a inny do zwykłej stali, jak w konstrukcji samochodów osobowych.

Pierścień ze stali nie jest wymogiem przy cięciu, ale zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na bezpieczny montaż tarczy tnącej w szlifierce.

Etykieta powinna być czytelna oraz wykonana zgodnie z europejską normą. Powinna zawierać wszystkie istotne informacje na temat samej tarczy, znaków bezpieczeństwa oraz oznaczenia producenta. Nie zalecamy zakupów tarcz bez etykiet i bez żadnych oznaczeń.

Wzmacniająca siatka bezpieczeństwa to dwie, niekiedy już nawet trzy krzyżujące się siatki z włókna szklanego, które zostały zatopione w materiale tnącym, aby zapewnić dodatkowy poziom bezpieczeństwa.

Aby uzyskać odpowiedni rodzaj cięcia w materiale, decydującą rolę odgrywa też grubość tarczy. Ogólna zasada jest taka, że im cieńsza tarcza, tym szybsze i dokładniejsze jest cięcie, zużyjemy mniej materiału właściwego oraz obniżymy temperaturę cięcia, co wpłynie na jakość obrabianego materiału. Przez wiele lat tarcza grubości 3 mm była standardową grubością tarcz tnących.

Wynikało to z faktu, że była uznawana za wystarczająco grubą, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa i wytrzymać boczne naprężenia, a jednocześnie zapewniać wydajne cięcie. Z biegiem lat technologia stale się poprawiała, a grubość dysku stale spadała z 3 mm aż do czasów obecnych, gdzie powszechnie i bezpiecznie nawet wśród domorosłych majsterkowiczów używa się tarcz o grubości 1 mm. Oznacza to, że obecnie na rynku dostępny jest większy wybór tarcz do cięcia, co zapewnia kupującym elastyczność w uzyskaniu pożądanego wykończenia. Poprawiło się również bezpieczeństwo przez zapewnienie wyższych standardów produkcji.

Innowacyjna tarcza wielofunkcyjna
Bosch Carbide Multi Wheel Indeks: 2 608 623 013

Bezpieczna obsługa tarcz tnących?

Z tarczami tnącymi należy zawsze obchodzić się bezpiecznie i z najwyższą ostrożnością. Chociaż są w stanie przecinać bardzo grube materiały, tarcze tnące mogą zostać złamane lub uszkodzone w wyniku nieprawidłowego przechowywania, transportu oraz obsługi. Przed użyciem zawsze sprawdź, czy na płycie nie pojawiły się odpryski lub pęknięcia.

Pomyśl, że w momencie użytkowania tarcza kręci się z prędkością 80 m/s (288 km/h), czyli tylko trochę wolniej niż maksymalnie rozpędza się samochód Formuły 1, co daje jasny obraz tego, jak tarcza może być niebezpieczna dla użytkownika, kiedy się rozpadnie. Zawsze postępuj zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, a jeśli nie masz pewności, czy tarcza, której używasz, jest w dobrym stanie, wymień ją na nową i nie ryzykuj zdrowia i życia.Gogle uvex ultravision z osłoną na dolną część twarzy
Indeks 9301.555


Przeczytaj także: 

CMR - międzynarodowy list przewozowy, konwencja, dane, kto wystawia?

Co to jest TIR? Karnet, konwencja, operacja, wyłączenia

Jak i gdzie zmierzyć bieżnik opony, miernik głębokości, prawidłowe zużycie...

Kto odpowiada za przeładowany samochód ciężarowy, przewoźnik czy kierowca?

Co to jest europaleta, jakie wymiary ma podstawowa paleta, EPAL