Data publikacji: 2022-07-27

Urządzenie KTS Truck – uruchomienie nowego modułu Denox krok po kroku

Łatwe i szybkie przeprowadzanie napraw w pojazdach ciężarowych umożliwia KTS Truck marki Bosch. To urządzenie diagnostyczne zostało wyposażone w potrzebne w każdym warsztacie procedury, m. in. Adaptacji sprzęgła, wymiany modulatora naczepy, sprawdzania kompensacji dawek wtryskiwaczy czy testowania i naprawy skrzyni biegów. Zawiera także przydatną bazę instrukcji napraw i schematów elektrycznych. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku zakodować nowy moduł systemu Denox.

Za pomocą urządzenia KTS Truck bez problemu można skopiować dane i uruchomić moduł tłoczący AdBlue systemu Denox. Funkcja kopiowania danych ze starego modułu i wgranie ich do nowego modułu przy pomocy KTS Truck jest niezwykle prosta, a oprogramowanie ESI[tronic] 2.0 prowadzi użytkownika za rękę. W tym artykule zostanie pokazane krok po kroku, jak tego dokonać na przykładzie pojazdu MAN TGA 18.360FL z silnikiem D2066 LF27 produkowanym w latach 2007-2008.

Krok 1 - Po połączeniu się z pojazdem i otwarciu funkcji diagnostycznych modułu SCR Bosch Denoxtronic, pokazuje się menu diagnostyczne, gdzie należy wybrać funkcję Ustawienia/konfiguracje.
Krok 2 - Następnie należy wybrać kolejno funkcje SERWIS, WYMIANA KOMPONENTÓW i na końcu MODUŁ TŁOCZENIA ADBLUE/DEF.

Dla prawidłowego działania tej funkcji konieczne jest, aby urządzenie diagnostyczne miało połączenie z Internetem. Wciskamy przycisk Dalej i pojawia się okno opisowe z informacją o działaniu funkcji kopiowania: Tę funkcję należy wykonać po nabyciu nowego modułu AdBlue/DEF. Cel polega na tym, aby przenieść niektóre dane, które na początku są puste, ze starego modułu na nowy sterownik. Funkcję tę można również wykonać przy użyciu modułu AdBlue/DEF z innego pojazdu jako nowego modułu. Ta funkcja zostaje uruchomiona, Kiedy stary moduł AdBlue/DEF jest podłączony, a następnie pojawia się monit do użytkownika o podłączeniu nowego modułu (przynajmniej elektrycznie) Proces trwa krócej niż minutę.

Gdy połączenie ze starym modułem AdBlue/DEF nie jest możliwe: Wymagane dane należy odczytać, a następnie wynotować z modułu centralnego PTM – dane ECU

  • Numer identyfikacyjny pojazdu VIN (17 znaków alfanumerycznych)
  • Numer producenta pojazdu (7 znaków alfanumerycznych)
  • Numer silnika (7 znaków liczbowych)
  • Kalibracja, Kod oprogramowania: Wprowadzić numer producenta pojazdu jako wartość.

Krok 3 - Na kolejnym ekranie pojawiają się wartości skopiowane ze starego modułu oraz pola z nowymi wartościami do zapisania w nowym module (ze skopiowanymi już wartościami ze starego modułu).Naciskamy przycisk Dalej i pojawia się komunikat, żeby podłączyć nowy moduł AdBlue/DEF oraz włączyć zapłon. Po wykonaniu tych czynności klikamy przycisk Dalej, po czym po kilkunastu sekundach pojawia się komunikat PROCES JEST ZAKOŃCZONY. W tak łatwy sposób za pomocą KTS Truck można zakodować nowy moduł systemu Denox i nie tylko. Urządzenie to oferuje wiele procedur serwisowych pozwalających łatwo i szybko przeprowadzić naprawę. Przykładowe naprawy i funkcje: adaptacja sprzęgła, wymiana modulatora naczepy, sprawdzenie kompensacji dawek wtryskiwaczy, testowanie i naprawa skrzyni biegów. Urządzenie zawiera też bazę instrukcji napraw i schematów elektrycznych, a także umożliwia sprawdzenia usterki po podanym przez kierowcę kodzie usterki.