Data publikacji: 2023-03-17

Wycieraczki do samochodów ciężarowych i autobusów, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wycieraczki do samochodów ciężarowych to jeden z najważniejszych systemów zamontowanych w pojeździe, od których zależy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dlaczego i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

wycieraczki do samochodów ciężarowych i autobusów

Czym się różnią wycieraczki samochodów osobowych i ciężarowych?

Wycieraczki to mechanizm oczyszczający szybę z wody, śniegu i rosy – jednym słowem z wilgoci. Stawiane są im spore wymagania: muszą być skuteczne i dobrze przylegać w skrajnych warunkach atmosferycznych, przy różnych prędkościach, temperaturach, opadach. W przeciwieństwie do aut osobowych, wycieraczki ciężarówek często pracują całą dobę albo przynajmniej znaczną jej część. Czyszczą większą powierzchnię, są też bardziej narażone na pracę w skrajnych warunkach, bowiem przewóz odbywa się bez względu na pogodę.

Sprawdź ofertę wycieraczek w e-Catalogu!

W branży ciężarowej wycieraczki są znacznie większe, ich rozmiar to nawet 1000 mm (w autach osobowych najczęściej 500-550 mm). Dłuższe pióra to większe opory pracy, większe wyzwanie pod względem przylegania itp. W wycieraczce pojazdu ciężarowego może być nawet osiem punktów docisku, w osobowego najczęściej nie więcej niż cztery. Szyna sprężynująca także musi być mocniejsza.

Ponadto pojazdy ciężarowe i autobusy mają bardziej pionowe umiejscowienie szyby. Osadza się na nich więcej zanieczyszczeń, a w przypadku niektórych pojazdów specjalistycznych (wywrotki, betoniarki) osadza się na nich nie tylko kurz i pył, ale także resztki materiałów budowlanych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek?

W przypadku zakupu wycieraczek możemy pójść trzema drogami. Kupić z najwyższej półki cenowej i wówczas mamy pewność, że zarówno kształt części zbierającej, jak i sprężyny zaprojektowano w taki sposób, aby zapewniały najlepsze odprowadzenie wody. Dodatkowo zastosowany materiał powinien sprawdzić się przez kilka sezonów w skrajnych warunkach atmosferycznych. Niestety, ceną za nakład badań i testów jest wysoki koszt zakupu. W wielu wypadkach konstrukcja takich wycieraczek jest szkieletowa, umożliwiająca skuteczne zgarnięcie wody w każdym miejscu wycieraczki. Elementy metalowe, w celu zapobieganiu korozji, często są ocynkowane.

Drugim typem, który możemy polecić,są wycieraczki ze średniej półki cenowej. Nieco mniej wytrzymałe pod względem trwałości i parametrów, ale zauważalnie tańsze. To doskonały kompromis, wymagający częstszej wymiany. Ostatnim typem wycieraczek są najtańsze, których nie polecamy. Z reguły mają one źle dobrany materiał, który po pierwszym przymarznięciu pęka (nie zawsze), a jakość zgarniania wody pozostawia wiele do życzenia. Tylko mając sporo szczęścia, trafimy wycieraczki z niskiego poziomu cenowego spełniające swoje podstawowe funkcje.

Warto pamiętać, że prawidłowa praca wycieraczek to dobra widoczność w deszcz, w nocy, w każdych warunkach. Zanieczyszczenia szyby źle zebrane przez wycieraczki powodują nieostre widzenie drogi i rozpraszanie świateł, w konsekwencji pogarszając ocenę warunków drogowych oraz kontrolę sytuacji w czasie jazdy. Czym to się może skończyć – nietrudno przewidzieć. Dlatego zalecamy zakup dobrych, markowych wycieraczek.

Szczegółową ofertę Inter Cars w segmencie wycieraczek do autobusów i pojazdów ciężarowych znajdziecie w e-Catalogu. A jeśli nie macie dostępu, skorzystajcie z formularza rejestracji.

Przeczytaj także:

Unia Europejska chce podnieść DMC na kategorię B do 4250 kg...

Jak i gdzie zmierzyć bieżnik opony, miernik głębokości, prawidłowe zużycie...

Kto odpowiada za przeładowany samochód ciężarowy, przewoźnik czy kierowca?

Ford Truck z rekordowymi wzrostami sprzedaży w 2022 roku!

Polska i Bułgaria na czele najniebezpieczniejszych dróg dla kierowców ciężarówek