Data publikacji: 2024-02-29
, autor: Jakub Olkowski

Prawo jazdy na ciężarówki od 17 roku życia? Jest zgoda z Parlamentu Europejskiego…

Parlament Europejski zaakceptował propozycję przesunięcia dolnej granicy wiekowej na prawo jazdy kat. C i C+E do 17 lat…

Ford Truck
W lutym 2023 Komisja Europejska zaprezentowała projekt nowych przepisów dla kierowców. Jednym z pomysłów było obniżenie do 17 lat wieku, w którym można uzyskać prawo jazdy kat. B, C oraz C+E. Jedynym warunkiem, aby rozpocząć pracę jako kierowca pojazdu ciężarowego, jest konieczność pracy w podwójnej obsadzie przez rok. Po tym okresie i osiągnięciu pełnoletności kierowca mógłby jeździć np. ciągnikiem siodłowym już samodzielnie. Za sprawą akceptacji Parlamentu Europejskiego przepisy zbliżyły się do wprowadzenia w życie.

Ponadto wśród zaproponowanych przepisów ma być wyprowadzenie elektronicznych praw jazdy przechowywanych w telefonie za pomocą aplikacji oraz nowe szkolenia dla kierowców, obejmujące ochronę pieszych, rowerzystów oraz edukacja w zakresie jazdy na śliskiej drodze.

Aby przepisy weszły w życie, potrzebne jest jeszcze jedno głosowanie w Parlamencie Europejskim oraz porozumienie w tej kwestii z Radą Unii Europejskiej.

Przeczytaj także:

Nowy cennik opłat drogowych w Czechach, zależnych od emisji CO2 ważny od 1 marca... (intercars.com.pl)

USA: zakaz używania ogrzewania postojowego w terenie zabudowanym... (intercars.com.pl)

Nowe tachografy dla starszych ciężarówek oraz kontrole 56 dniowe – nowe przepisy od 2025 roku... (intercars.com.pl)

Naczepy oczyszczą powietrze? Rewolucyjny pomysł firmy RGVA... (intercars.com.pl)

UE nie chce diesla, Włosi będą protestować... (intercars.com.pl)