Data publikacji: 2024-02-13

Naczepy oczyszczą powietrze? Rewolucyjny pomysł firmy RGVA…

Naczepy oczyszczające powietrze? Rewolucyjny pomysł RGVA, firmy zajmującej się „oklejaniem” pojazdów osobowych, ciężarowych i naczep…

panele oczyszczające powietrze
Emisja tlenków azotu to jeden z najbardziej szkodliwych efektów procesu spalania paliwa w silnikach diesla. To z myślą o nich producenci opracowali rozbudowane katalizatory, redukujące te związki chemiczne przy udziale płynu AdBlue. Jak się okazuje, pojawiły się nowe rozwiązania w tym zakresie. Redukcja tlenków azotu może odbywać się za pomocą odpowiednio wyposażonej naczepy…

RGVA – brytyjska firma zajmująca się oklejaniem pojazdów, przygotowała specjalne banery do umieszczenia na bocznych ścianach naczep. Można na nich nadrukować np. reklamę firmy przewozowej. Co ważniejsze, pokryte są dwutlenkiem tytanu, którego właściwości sprawiają, że działa jak foto katalizator. Po wystawieniu na działanie promieni słonecznych reaguje z tlenkami azotu, rozkładając je na tlen i azot oraz mniej trujące azotany. Mówiąc prościej, wystarczy sama obecność słońca, aby banery umieszczone na naczepie zaczęły oczyszczać powietrze.

Wg RGVA naczepa z banerami rozbije ok. 5,2 kg tlenków azotów rocznie, a więc ilość, którą zestaw z silnikiem Euro 6 wyemituje na dystansie 15-20 tys. km.

Brytyjska firma RGVA zaprezentowała w ubiegłym tygodniu specjalne banery, przeznaczone do rozciągania na bocznych ścianach naczep. Mogą one prezentować po prostu firmowe reklamy, a przy tym okazują się pokryte dwutlenkiem tytanu. Ta ostatnia substancja to tak zwany foto katalizator, który po wystawieniu na słońce reaguje z tlenkami azotu, rozbijając je na tlen, azot oraz niegroźne azotany. Innymi słowy, wystarczy, że naczepa wyjedzie na drogę w słoneczny dzień, a jej boczne banery zaczną dosłownie oczyszczać powietrze, eliminując szkodliwe substancje generowane przez silnik samego ciągnika.

Żródło: www.fleetpoint.org


Przeczytaj także:


Do pierwszego marca zawieszono protest przewoźników na granicy z Ukrainą… (intercars.com.pl)

Raport urzędowy: kierowcy ciężarówek najbardziej poszukiwanym zawodem w Polsce

Opony rozpoznające parametry jazdy – nowe rozwiązanie dla ciężarówek? (intercars.com.pl)

Czy obowiązkowy transport ładunków koleją zostanie wprowadzony? (intercars.com.pl)

Całodobowy protest rolników w Polsce, piątek, 9 lutego, mapa (intercars.com.pl)