Data publikacji: 2024-02-14
, autor: Jakub Olkowski

USA: zakaz używania ogrzewania postojowego w terenie zabudowanym…

Nowy projekt z USA: zakaz pauzy z użyciem ogrzewania postojowego w terenie zabudowanym…

zakaz ogrzewania postojowego
Projekt nowych przepisów ze stanu Waszyngton może niedługo wyeliminować możliwość korzystania ze spalinowego ogrzewania postojowego. Bywa ono niezbędne do zapewnienia kierowcom odpowiedniego komfortu termicznego w czasie wypoczynku przy niskich temperaturach.  Powodem jest wysoka emisja spalin przez taki system.

Zimą w stanie Waszyngton, sąsiadującym z Kanadą, panują niskie temperatury. Dlatego właśnie lokalni senatorzy wzięli pod lupę ogrzewanie postojowe w samochodach ciężarowych. Okazuje się, że może być przyczyną poważnego zanieczyszczenia powietrza. Dlatego opracowano ograniczenia, zakazy oraz kary.

Co więcej, wielu z amerykańskich kierowców nie gasi silnika w czasie postoju w takich warunkach. Senatorowie zaproponowali kary za pozostawienie silnika pracującego na postoju. Powyżej pięciu minut mają one wynieść 300-1000 dolarów, a więc 1200-4000 zł.

Przy okazji zakaz używania ogrzewania postojowego także ma obejmować czas powyżej 5 minut, jeśli w sąsiedztwie ciężarówki znajdować się będzie budynek mieszkalny, szkoła, przedszkole, dom starców czy hotel.

Przepisy miałyby wejść w życie od 2025 roku. Jeśli do tego dojdzie,  możliwość odbycia pauzy w terenie zabudowanym w granicach stanu Waszyngton stanie się praktycznie niemożliwe…

Co ciekawe szwedzcy aktywiści zwracali już uwagę na podobne problemy na terenie Skandynawii, nie wykluczone, że podobny pomysł z czasem pojawi się w UE…

Przeczytaj także:

Nowy cennik opłat drogowych w Czechach, zależnych od emisji CO2 ważny od 1 marca… (intercars.com.pl)

Raport urzędowy: kierowcy ciężarówek najbardziej poszukiwanym zawodem w Polsce

Opony rozpoznające parametry jazdy – nowe rozwiązanie dla ciężarówek? (intercars.com.pl)

Naczepy oczyszczą powietrze? Rewolucyjny pomysł firmy RGVA… (intercars.com.pl)

UE nie chce diesla, Włosi będą protestować… (intercars.com.pl)