Data publikacji: 2023-10-06

Nowe życie pneumatycznych układów hamulcowych

Bez względu na to, jak stara jest flota, operatorzy pojazdów użytkowych oczekują, że funkcjonalność i bezpieczeństwo części zamiennych będą tak samo dobre, jak w przypadku nowych produktów. Jednak koszt naprawy musi również odzwierciedlać aktualną wartość rynkową pojazdu. Produkty EconX® firmy Knorr-Bremse spełniają te wymagania. Od 2015 roku są one wytwarzane w zakładzie regeneracji firmy w Libercu w Czechach. Zakład o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych wykorzystuje opatentowane procedury czyszczenia i testowania oraz najnowocześniejsze maszyny do regeneracji części zgodnie ze standardami OE.

Zużyte części są zwracane przez klientów za pomocą opracowanego przez Knorr-Bremse systemu zwrotu rdzeni do Liberca, gdzie specjalnie przeszkoleni pracownicy sprawdzają komponenty, znane jako "rdzenie", pod kątem zużycia, uszkodzeń i stanu konstrukcyjnego. Materiały z rdzeni, które nie spełniają już wymaganych standardów jakości, są poddawane recyklingowi. Pozostałe rdzenie są teraz gotowe do poddania ich procesowi regeneracji. Pierwszym krokiem jest rozłożenie każdego rdzenia na części składowe. Dwukanałowy moduł kontroli ciśnienia może mieć nawet 80 elementów. Każdy z nich jest indywidualnie sprawdzany i czyszczony, a wszelkie zużyte części są odrzucane. Knorr-Bremse stosuje termiczne, chemiczne, mechaniczne i łączone procesy czyszczenia w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Obejmują one systemy mycia natryskowego, systemy mycia komorowego, instalacje pirolizy do usuwania starej farby, urządzenia do śrutowania wykorzystujące różne media oraz kąpiele ultradźwiękowe.

Niektóre elementy są regenerowane przed ponownym zmontowaniem. Na przykład skrzynie korbowe sprężarek wymagają honowania i zmiany rozmiaru, aby ograniczyć zużycie oleju do minimum podczas ich drugiego życia. Uszkodzone podzespoły elektroniczne również muszą zostać wymienione lub naprawione, a oprogramowania musi być zaktualizowane. Ponowne zmontowanie odbywa się zgodnie z procesami, jakie mają zastosowanie w produkcji nowych części — a w niektórych przypadkach, jest nawet przeprowadzane na tych samych liniach montażowych. Testy końcowe dla każdego produktu stanowią kluczową część procesu zapewniania jakości. W przypadku niektórych części może to obejmować ponad 90 indywidualnych etapów testowania i pomiarów.

Asortyment EconX® obejmuje obecnie ponad 1000 produktów. Są to kluczowe komponenty, takie jak zaciski hamulcowe, komponenty EBS, elektroniczne jednostki uzdatniania powietrza, sprężarki, wkłady osuszające i separatory oleju oraz siłowniki sprzęgieł do samochodów ciężarowych, autobusów i przyczep — wszystkie w charakterystycznym niebieskim opakowaniu EconX®. Oferta produktowa jest stale rozwijana.

Produkty EconX® firmy Knorr-Bremse oferują dwie kluczowe korzyści. Oprócz atrakcyjnej ceny produkty regenerowane są również niezwykle ekologiczne. Regeneracja zużywa znacznie mniej energii i zasobów niż wytwarzanie nowych produktów. Obniżając swój własny ślad węglowy i ślad węglowy wszystkich flot transportowych, które korzystają z jej produktów, regeneracja przybliża Knorr-Bremse o krok do osiągnięcia cyrkularności produktów. W 2022 r. Knorr-Bremse zaoszczędził około 2 000 ton CO2 dzięki regeneracji części.

Kup części Knorr-Bremse przez e-Catalog

Czytaj także: 

Knorr-Bremse wprowadza nową generację modułów TEBS do naczep i przyczep

Rozwiązanie Wabco do pneumatyki - regenerowany modulator TEBS E5