Data publikacji: 2024-02-26

FORD TRUCKS F-LINE to design, technologia i bezpieczeństwo na miarę naszych czasów!

Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań Klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach, tak by produkt docelowy spełniał wszystkie wymogi Klienta docelowego. Firma podąża za postępem technologicznym i dynamiką konkurencji w branży, a także za swoimi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju, planami globalnej ekspansji i zaangażowaniem w innowacje.

Seria F-LINE - pojazdy drogowe, budowlane oraz ciągniki siodłowe
Seria F-LINE ma zapewnić wydajność, satysfakcję i niezawodność na każdym poziomie obsługi Klienta. Pojazdy umożliwią Ford Trucks obsługę szerszego spektrum Klientów w branży ciężkich pojazdów użytkowych, dzięki swojej innowacyjności i wszechstronności. Przyjrzyjmy się tym zmianom bliżej.

Nowoczesna sylwetka i wyposażenieFord Otosan zastępując serię Cargo nową linią F-LINE inspirował się wyglądem swojego flagowego ciągnika siodłowego F-MAX, charakteryzującego się nowoczesnym i efektownym designem, dużą, przestronną kabiną oraz wieloma udogodnieniami dla kierowców. Wnętrze i wygląd zewnętrzny serii F-LINE zostały zaprojektowane w celu zwiększenia estetyki, ergonomii, komfortu i wydajności. Już na pierwszy rzut oka widać ogromną zmianę zewnętrzną pojazdów. Ściana przednia została zmodernizowana, zapewniając całej rodzinie pojazdów Ford Trucks spójny wygląd, szczególnie widoczny po projekcie osłony chłodnicy, reflektorów oraz świateł przeciwmgielnych nawiązujących do flagowego F-MAXa.

Seria F-LINE posiada nową konstrukcję szyb bocznych zapewniającą kierowcy szerszy kąt widzenia, nowe drzwi przednie, osłony lusterek, klamki, stopnie i błotniki. Dynamika i nowoczesność wyglądu zewnętrznego zostały uzupełnione poprzez zmiany w wyposażeniu wewnętrznym, gdzie producent postawił na komfort pracy kierowcy. Deska rozdzielcza pojazdów została w pełni unowocześniona w porównaniu z poprzednią wersją. W standardowym wyposażeniu znajduje się 9-calowy ekran multimedialny z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, obszary przycisków dla niestandardowych aplikacji, większa liczba schowków, nowa kierownica, kluczyk oraz tapicerka.

Funkcje technologiczne


Seria podwozi budowlanych, drogowych oraz ciągników siodłowych F-LINE została wyposażona w najnowsze technologie, które mają zapewnić bezpieczeństwo i przyjemne wrażenia z jazdy, jak również odpowiadać na wszystkie wymogi regulacji prawnych w Europie. Pakiet technologiczny ADAS występuje w pojazdach serii F-LINE w standardzie.

System informacji o martwym polu widzenia ma na celu pomagać kierowcom uniknąć kolizji z pieszymi, rowerzystami lub innymi pojazdami znajdującymi się w martwym polu po prawej stronie. ​ Radar systemu obejmuje obszar rozciągający się na odległość 10 metrów od przedniego zderzaka i 16,5 metra od tylnego zderzaka.

System informacji o przeszkodzie w ruchu ma za zadanie ostrzeganie sygnałem wizualnym i dźwiękowym kierowców o obecności pieszych i rowerzystów w pobliżu pojazdu przed rozpoczęciem jazdy.

Sygnał zatrzymania awaryjnego to funkcja ostrzegająca innych kierowców w sytuacji nagłego hamowania. ​W pojeździe automatycznie następuje włączenie świateł awaryjnych, informujące uczestników ruchu o niespodziewanej sytuacji na drodze.

System monitorowania ciśnienia ostrzega kierowcę, jeśli ciśnienie w oponach spadnie poniżej określonego poziomu. Czujniki systemu monitorowania ciśnienia w oponach znajdują się w zaworach opon i emitują ostrzeżenia wizualne oraz dźwiękowe na desce rozdzielczej.

Kamera cofania automatycznie włącza się po włączeniu biegu wstecznego w pojeździe i ma na celu pokazanie obiektów znajdujących się za pojazdem.

Blokada alkoholowa zapłonu została wprowadzona, by pomóc w ograniczeniu liczby przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Każdy pojazd jest wyposażony w infrastrukturę do instalacji urządzenia.

System Ostrzegania Kierowcy wykorzystuje kamerę skierowaną do przodu do wykrywania ruchów kierownicy i zmian pasa ruchu oraz ostrzega kierowcę za pomocą specjalnego komunikatu widocznego na desce rozdzielczej i dźwięku ostrzegawczego, by uniknąć wypadku spowodowanego utratą koncentracji bądź sennością.

Rozpoznawanie znaków drogowych informuje kierowcę o aktualnym ograniczeniu prędkości. Kiedy dozwolona prędkość zostanie przekroczona, system informuje prowadzącego, by zmniejszył prędkość.

Alarm utrzymywania pasa ruchu zapobiega niezamierzonemu zjechaniu przez kierowcę z pasa ruchu.​ System wykorzystuje kamery do wykrywania oznaczeń pasów ruchu i krawędzi drogi, emituje sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu pojawia się migająca lampka ostrzegawcza.

Funkcja „Asystent zapobiegania kolizji” wykorzystuje czujniki radarowe i kamery do wykrywania potencjalnych kolizji. Jest to system bezpieczeństwa pojazdu, którego zadaniem jest zapobieganie wypadkom lub łagodzenie ich skutków poprzez automatyczne uruchamianie hamowania.
Asystent zapobiegania kolizji z funkcją wykrywania pieszych to funkcja bezpieczeństwa, która automatycznie uruchamia hamulce, jeśli kierowca nie podejmie żadnych działań, a pojazd może zderzyć się z pieszym.​

Inteligentny tempomat adaptacyjny z funkcją Stop & Go automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu, aby zachować bezpieczną odległość.​ Jeżeli pojazd poprzedzający się zatrzyma, system zatrzymuje również nasz pojazd. System utrzymuje odległość od poprzedzającego pojazdu za pomocą liczników dystansu dostępnych w 4 różnych trybach.​

Automatyczne przełączanie świateł drogowych i mijania podczas jazdy nocą. System wykorzystuje kamerę do wykrywania pojazdów poprzedzających i nadjeżdżających z naprzeciwka.

Pomoc w utrzymaniu pasa ruchu. Jeżeli system wykryje, że pojazd wkrótce opuści pas ruchu, powiadamia kierowcę za pomocą ostrzeżenia dźwiękowego i wizualnego oraz tymczasowo steruje kierownicą, aby pojazd płynnie powrócił na pas ruchu.​

CONNECTRUCK


Podstawą serii F-LINE jest technologia. Pełna integracja z telematyką ConnecTruck sprawia, że każdy model z serii jest widoczny w aktualnych danych floty, zapewniając jej wydajne i inteligentne zarządzanie. Integracja poprawia wrażenia z jazdy, a także zapewnia wyższą niezawodność, wyznaczając nowy standard dla operacji pojazdów użytkowych. System telematyczny umożliwia zdalną diagnostykę, a algorytmy predykcyjne służą do przewidywania problemów obsługowych, zanim spowodują one nieplanowane przestoje.