Data publikacji: 2024-06-06
, autor: Jakub Olkowski

Rząd proponuje: dwa lata bez zakładania nowych firm transportowych w Polsce…

Nowa propozycja rządu: dwa lata bez zakładania nowych firm transportowych w Polsce…

tiry korek
Rząd, a konkretniej Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło nowe pomysły na zmianę przepisów, zawieszających na dwa lata możliwość założenia w Polsce firmy transportowej. Ma to być odpowiedź na postulaty przewoźników potrzebujących wsparcia. Nie jest bowiem tajemnicą, że ostatnich kilka miesięcy przewoźnicy zmagają się z kryzysem i napływem kapitału oraz konkurencji ze wschodu.

Propozycja przewiduje dwuletnie zaprzestanie wydawania zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika, oraz licencji na wspólnotowy przewóz rzeczy.

Przewoźnicy chcieli także, by zawiesić wydawanie nowych wypisów z licencji, czyli zablokowanie możliwości zwiększania ilości pojazdów w istniejących firmach. Ministerstwo nie chce się na to zgodzić.

Zmiana została zaprezentowana na konferencji Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD). Co dalej z projektem?

Teraz musi zostać zatwierdzony przez sejm, senat i prezydenta, co trwa nawet do kilkunastu miesięcy. Przy okazji odbędą się konsultacje społeczne, które mają wpłynąć na finalny kształt nowych przepisów…

Przeczytaj także:

Kryzys w transporcie: raczej zwolnienia, niż wzrost zatrudnienia...

Konfiskaty pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. Co ze służbowymi ciężarówkami?

Najczęstsze niesprawności pojazdów ciężarowych? Zdziwienia nie ma...

Unijna agencja transportowa – nowy pomysł na organ kontrolny?

Dłuższe zestawy w Holandii od 21 roku życia...