Data publikacji: 2023-02-02
, autor: Jacek Żytnicki

Q-Service Truck na międzynarodowym szlaku

Największa sieć niezależnych warsztatów pojazdów użytkowych w Polsce, Q-Service Truck, coraz śmielej wypływa na międzynarodowe wody. Już teraz zrzesza w swoich strukturach blisko 200 serwisów w 9 krajach (Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Litwa, Ukraina, Słowacja, Bułgaria, Łotwa), a docelowo w perspektywie czterech najbliższych lat planuje zintegrować w swoim koncepcie minimum 400 niezależnych warsztatów w całej Europie.

Działająca od ponad 20 lat sieć Q-Service Truck to największa tego typu organizacja w Polsce. Przynależność do niej wiąże się ze spełnianiem wysokich standardów, każdy serwis poddawany jest bowiem profesjonalnym audytom, które warunkują możliwość uczestnictwa w koncepcie, dlatego też do sieci należą wyłącznie serwisy spełniające normy, obsługujące swoich klientów kompleksowo i na najwyższym poziomie.

Idziemy w Europę

- Nasze warsztaty są wielomarkowe i to jest naszą ogromną siłą, obsługują praktycznie wszystkie pojazdy użytkowe, także w segmencie maszyn przemysłowych, autobusów czy pojazdów z rynku agro – mówi Sylwia Wysocka, Menadżer sieci Q-Service Truck – Zdajemy sobie sprawę, że aby się rozwijać, musimy jeszcze bardziej otworzyć się na międzynarodowe rynki. Obecnie nasze serwisy poza Polską znaleźć można w krajach bałtyckich i kilku państwach na południu Europy. Niebawem będziemy obecni w większości krajów, w których Inter Cars SA prowadzi sprzedaż naziemną, a docelowo pragniemy uczestniczyć w życiu warsztatów w całej Europie.

Międzynarodowy charakter projektu Q-Service Truck najlepiej obrazuje ostatnie spotkanie sieciowe, które miało miejsce na początku listopada w Krakowie. Przed pandemią Covid-19 wydarzenia takie odbywały się regularnie, zwykle uczestniczyli w nich jednak tylko przedstawiciele polskich serwisów. W tym roku postawiono na międzynarodowość, dlatego w spotkaniu wzięli udział także reprezentanci sieciowi warsztatów m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Litwy. Dodatkowo w stolicy Małopolski gośćmi byli przedstawiciele z krajów, które dopiero w niedalekiej przyszłości dołączą do dużej międzynarodowej rodziny Q-Service Truck.

- Brak ograniczeń geograficznych dla świadczonych usług to jedno z największych wyzwań, przed jakim staje nasza sieć w najbliższych latach. Mamy możliwości, aby skutecznie konkurować na europejskim rynku i chcemy zaimplementować sprawdzone w Polsce rozwiązania w międzynarodowym środowisku – dodaje Sławomir Rybarczyk, Prezes Zarządu Q-Service Truck i Dyrektor Handlowy w Inter Cars – Zachęcamy serwisy zrzeszone w naszych strukturach do uczestnictwa w koncepcie flotowym i skutecznego konkurowania o klientów ASO w całej Europie. Pod szyldem Q-Service Truck gwarantujemy wysoki standard obsługi w każdym sieciowym serwisie, kompleksowość świadczonych usług i wsparcie rynkowego lidera, Inter Cars.

Wsparcie silnych partnerów

Aby z powodzeniem rywalizować na międzynarodowym rynku ważne jest również wsparcie producentów części. Podczas spotkania w Krakowie Maciej Oleksowicz, Prezes Zarządu Inter Cars oraz Sławomir Rybarczyk przedstawili wielką piątkę dostawców, którzy w najbliższych trzech latach będą wspierali rozwój Q-Service Truck w całej Europie. Producenci ci staną się pomostem w transferze wiedzy i doświadczeń bezpośrednio do warsztatów, pomagając im w jeszcze szybszym i bardziej kompleksowym rozwoju oraz skuteczniejszej obsłudze klienta.Na lata 2022-2025 partnerami strategicznymi sieci zostały firmy: Bosch, Castrol, Mann Hummel, Prometeon oraz ZF Aftermarket. Szeroki zakres świadczonych usług i doświadczenie dostawców specjalizujących się w różnych segmentach rynku dają gwarancję, że warsztaty sieciowe otrzymają wiedzę i wsparcie, jakiej do tej pory oczekiwać mogły jedynie serwisy z autoryzacją producencką.

- Konferencja w Krakowie to świetna okazja, aby przedstawić partnerom Q-Service Truck lub przyszłym partnerom sieci wszelkie korzyści wynikające ze współpracy z firmami ZF i Inter Cars – powiedział Tomasz Mierzejewski, Dyrektor ds. Kluczowych Klientów w ZF Automotive Systems Poland – Chcemy być blisko warsztatów, wspierać je w codziennym rozwoju i wspólnie tworzyć rozwiązania, które pomogą lepiej przygotować się na zmiany, z jakimi nasza branża musi zmagać się praktycznie cały czas.

Podobnymi spostrzeżeniami po krakowskim spotkaniu podzielił się również Paweł Borowski, Kierownik Sprzedaży w Bosch Wyposażenie Warsztatów: - Wspólnie z Inter Cars wspieramy rozwój serwisów zrzeszonych w Q-Service Truck, oferując m.in. nasze urządzenie KTS Truck do obsługi pojazdów ciężarowych, autobusów, maszyn rolniczych i budowlanych. Warsztatom sieciowym oferujemy oczywiście również dostęp do wiedzy poprzez szeroki pakiet szkoleń oraz promocje produktowe. Jako firma Bosch zawsze popieramy inicjatywy mające na celu rozwój niezależnego rynku motoryzacyjnego.

- Jesteśmy doświadczeni w konceptach sieciowych realizowanych wspólnie z Inter Cars, od kilku lat tworzymy bowiem sieć Q Service Castrol – oznajmił tuż po ogłoszeniu „wielkiej piątki partnerów” sieci Q-Service Truck Leszek Radzikowski, Dyrektor Sprzedaży Castrol w Europie Wschodniej i Centralnej – Dołączenie w roli wiodącego partnera do sieci warsztatów specjalizujących się w naprawie pojazdów ciężarowych daje nam nie tylko możliwość dotarcia do nowych klientów, ale przede wszystkim szansę na wsłuchanie się w ich głos i wspólny rozwój rynku aftermarketowego w tym segmencie. Razem z pozostałymi partnerami sieciowymi jesteśmy zgodni co do kierunku, w którym powinna rozwijać się organizacja. Chcemy, aby rosła ona jeszcze szybciej niż rynek.

O wsparciu niezależnego rynku warsztatów ciężarowych mówił również Adam Gryczka, Kierownik Sprzedaży w MANN+HUMMEL: - Dołączając do sieci chcemy zaoferować serwisom przede wszystkim bezpośredni dostęp do nowości produktowych oraz możliwość udziału w technicznych szkoleniach, ale najważniejsze co proponujemy naszym warsztatowym partnerom to spokój i bezpieczeństwo użytkowania naszych filtrów. DoświadczenieMANN+HUMMEL oparte jest na ponad 70-letniej historii, zweryfikowanej jakością, niezawodnością i najwyższym poziomem wsparcia klientów.

- Wspólnie z Inter Cars chcemy wznieść niezależne warsztaty pojazdów ciężarowych na wyższy poziom. W ramach rozwoju konceptu sieciowego pragniemy pomóc im w rozwijaniu oferty w segmencie oponowym. Rynek nieustannie się zmienia, dlatego wierzymy, że ta kooperacja będzie miała swoje uzasadnienie biznesowe i przełoży się na realną korzyść zarówno dla samych warsztatów, jak i ich klientów – oznajmił z kolei Luca Frangi, CEO East Europe w Prometeon Tyre Group.

Rynek niezależnych warsztatów samochodowych rozwija się w całej Europie bardzo dynamicznie, a coraz więcej z nich skupia się wokół sieci serwisowych. Zrzeszenie w takiej organizacji daje pewność, że w trudnych czasach warsztat nie zostanie sam, a podczas koniunktury ma znacznie większe możliwości na zwiększenie zakresu kompetencji oferowanych przez siebie usług oraz rozwój własnych mechaników, co bezpośrednio wiąże się z pozyskaniem nowych klientów.
W sieci siła

Kolejnym wyzwaniem dla branży są zmieniające się wciąż trendy, choćby próba odejścia od silników spalinowych na rzecz pojazdów elektrycznych i wodorowych, czy postępująca w szalonym tempie digitalizacja. W najbliższej dekadzie rynek aftermarketowy zostanie poddany ciężkiej próbie, a zwycięsko wyjdą z niej tylko najsilniejsi gracze, tacy, którzy będą umieli dostosować się do zmian i będą mieli silnego partnera wspierającego ich w trudnych chwilach. W sieci siła i choć może zabrzmieć to trywialnie, właśnie szansa rozwoju oraz relacje z innymi serwisami są motorem napędowym Q-Service Truck.

- Bardzo cieszymy się z możliwości ponownego spotkania wszystkich członków sieci Q-Service Truck. Co budujące, ta tradycja trwa ponad 20 lat i pozwoliła nam nawiązać nie tylko koleżeńskie relacje w biznesie, ale również na stopie towarzyskiej. Wspieramy się, pomagamy sobie nawzajem, wspólnie rozwiązujemy najtrudniejsze problemy techniczne, a razem rozwijamy się i podnosimy swoje kompetencje – podsumował spotkanie Dariusz Krupa z Truck Partner – Zachęcam wszystkie serwisy ciężarowe do dołączenia do sieci Q-Service Truck. Koncept ten to szansa na rozwój na skalę, o jakiej działający w pojedynkę warsztat może tylko pomarzyć.

O przyjaźniach, które w ciągu dwóch dekad zawiązały się pomiędzy członkami sieci wspominał również Paweł Ciok z NSC Truck, który podczas spotkania sieciowego mówił: - Dzięki sieci rozwinęliśmy się wzajemnie, pokonaliśmy trudności, które pojawiały się na początku naszej wspólnej drogi, bo choć początkowo żywiliśmy do siebie nieufność i niechęć do dzielenia się wiedzą, szybko spostrzegliśmy, że w grupie możemy osiągnąć o wiele więcej, a wymiana doświadczeń służy rozwojowi nam wszystkim. Nie warto wyważać już otwartych drzwi, lepiej pomagać sobie wzajemnie – to dewiza, którą w Q-Service Truck wyznajemy od wielu lat, bo jeśli ty pomożesz komuś dziś, jutro ta osoba może pomóc tobie.

W podobnym tobie wypowiada się Marek Józefiak z PW Adams - Siłą sieci są relacje międzyludzkie, dlatego cieszymy się z możliwości spotkania z kolegami po fachu z innych krajów, bo daje nam to szansę stworzenia więzi, która będzie owocowała w kolejnych latach. To niepowtarzalna okazja zaistnienia w biznesie napraw samochodów ciężarowych na globalną skalę.

A skala globalnego rozwoju Q-Service Truck jest imponująca! Już teraz do sieci należy ponad 200 serwisów ciężarowych, a docelowo marka chce się stać rozpoznawalnym i widocznym brandem w całej Europie. - W przyszłym roku planujemy otworzenie się na rynek bośniacki, chorwacki, słoweński, estoński, serbski i grecki – oznajmia Sylwia Wysocka – Oczywiście to nie koniec, docelowo chcemy być obecni w całej Europie, planujemy rozwój sieci wzdłuż wszystkich najważniejszych szlaków komunikacyjnych.
Pod jednym znakiem

Rozwojowi sieci ma pomóc spójna i jednolita identyfikacja Q-Service Truck w całej Europie. Podczas spotkania w Krakowie przedstawiono nowy logotyp w odświeżonej odsłonie: zastosowano w nim świeższe kolory wiodące (niebieski, zielony i pomarańczowy), nowy font, zmodyfikowano jednocześnie symbole klucza i nakrętki oraz literę Q. Nowy branding ma wyznaczać nowe trendy, spójne dla wszystkich sieciowych warsztatów na Starym Kontynencie.

- Q-Service Truck to przede wszystkim trójstronne partnerstwo: warsztatów, partnerów strategicznych i oczywiście Inter Cars, który stworzył cały koncept i opiekuje się nim od ponad 20 lat. Te dwie dekady to ciągły rozwój, dążenie do udoskonalania wszystkich możliwych procesów i permanentna nauka. Wynikiem rozwoju jest wypłynięcie Q-Service Truck na szerokie, międzynarodowe wody. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z naszymi partnerami dopniemy swego i w niedalekiej przyszłości staniemy się kompleksową i największą siecią niezależnych serwisów pojazdów ciężarowych w Europie oferującą naprawy flotowe. Razem tworzymy, wspieramy, dostarczamy! – podsumowuje Sławomir Rybarczyk.

1000 x Ford Trucks

Podczas dwudniowego spotkania w Krakowie jedna z części wydarzenia poświęcona została marce Ford Trucks, której sieć dealerską i serwisową tworzą warsztaty skupione w strukturach Q-Service Truck. Przyczynkiem do spotkania i świętowania jubileuszu była sprzedaż w Polsce 1000. pojazdu tej marki. Jak zaznaczył Wojciech Kopiel, Dyrektor Zarządzający w Q-Service Truck: - Zawsze staramy się, aby przekazanie pojazdów odbywało się w uroczysty sposób, dlatego tak ważne było dla nas wydanie 1000. pojazdu. Jest to kamień milowy w historii Ford Trucks w Polsce. Jesteśmy zadowoleni z obecnego rozwoju sprzedaży i spodziewamy się stabilnego wzrostu w nadchodzących latach. Gratulujemy sprzedaży naszym dealerom i życzymy im kolejnych sukcesów.