Data publikacji: 2023-07-28

Niezbędnik każdego kierowcy zawodowego wyruszającego w trasę…

Co zabrać ze sobą w drogę, jakie narzędzia, środki ochrony BHP? Co nam pomoże w naprawie, co uprzyjemni podróż, a co jest wymagane prawem? Oto niezbędnik każdego kierowcy zawodowego, wyruszającego w „kurs” pojazdem ciężarowym…

Drivery transportowe

Nasz niezbędnik podzieliliśmy na trzy części składające się z takich zagadnień jak narzędzia, środki ochrony BHP oraz akcesoria ułatwiające podróż i przeżycie kilku, a nawet kilkunastu dni poza domem…

Część pierwsza, bezpieczeństwo i ADR

Praca kierowcy wiąże się z olbrzymią ilością różnych zagrożeń dla życia i zdrowia. Wykonując przewozy, bez względu na okoliczności, musimy zadbać, by skutecznie chronić się przed zagrożeniami. W jaki sposób?

Zagrożenia w transporcie oczywiście są zróżnicowane. Inne będą w przypadku przewozu kruszyw, a inne w przypadku paliw czy palet z różnymi substancjami. Jednak bez względu na przewożony ładunek, kierowca musi być widoczny. Dlatego podczas wszelkich operacji (załadunek i wyładunek/ rozładunek?), wymagających opuszczenie kabiny, musi być ubrany w kamizelkę odblaskową. Dobra widoczność chroni go przed urazami wynikającymi z pracy operatorów urządzeń ładujących, czy np. innych manewrujących ciężarówek.

Rozsądek wymaga założenia kamizelki także w czasie naprawy pojazdu po unieruchomieniu na drodze czy pasie awaryjnym.

Z podobnych przyczyn kierowca w czasie operacji załadunkowych i poruszając się po bazach transportowych powinien poruszać się w kasku ochronnym i okularach. Nierzadko na wysoko składowanych paletach znajdują się odpadki, ciała obce czy fragmenty towarów. Nawet lekki przedmiot spadający z kilku metrów może być przyczyną poważnego urazu.

W każdym przypadku kierowca w czasie pracy opuszczając kabinę powinien założyć buty ochronne z wzmocnionym czubkiem. Uderzenie nogą w paletę, pomyłka operatora umieszczającego ładunek na naszej stopie czy samodzielny załadunek naczepy mogą być przyczyną urazu stopy. Wspomniane buty pomogą ją ochronić przed poważniejszymi kontuzjami.

Rękawice ochronne to elementy ochrony osobistej, niezbędne w każdym rodzaju transportu. Zabezpieczają dłonie podczas rozładunków, wymiany koła czy tankowania substancji płynnych (ADR), z którymi kontakt może powodować oparzenia, uszkodzenia czy zakażenia skóry. Podobnie w przypadku kontaktu dłoni z rozgrzanymi mechanizmami pojazdu.

Ostatnim elementem, który każdy kierowca powinien mieć w zasięgu ręki jest dobrze wyposażona apteczka. To ona jest pierwszym ogniwem w czasie zabezpieczania urazów, utwierdzenia złamanych kończyn oraz odkażania ran.

Zobacz akcesoria bezpieczeństwo i ADR w e-Catalogu  takie jak m.in. nakładka nakrętki koła, nakładka wskaźnikowa, naklejki ostrzegawcze, kieszenie do tablic, tablice informacyjne,gaśnice czy zestawy ADR...

Część druga: wyposażenie kabiny i wyposażenie kierowcy

Prawidłowy dobór narzędzi gwarantuje możliwość naprawy podstawowych usterek w trasie. Które z nich zabrać w podróż, poruszając się samochodem ciężarowym?

Kierowcy zawodowi szczególnie w ruchu międzynarodowym pokonują nawet kilka tysięcy kilometrów w czasie jednego kursu. Niestety, duże przebiegi to także zwiększone ryzyko awarii. Nie do każdej z nich możemy wezwać serwis mobilny, a chcąc uniknąć przestoju, część prostych napraw może dokonać sam kierowca. Aby to skutecznie zrobić, należy posiadać odpowiednie narzędzia. Jakie?

Kable/Przewody rozruchowe. Rozładowany akumulator? Pierwsze przymrozki? Zbyt długa eksploatacja urządzeń będących na wyposażeniu  pojazdu? W ofercie Inter Cars znajdziesz kable rozruchowe właściwe do pojazdu ciężarowego, a więc długie i grube. Zapewnią one skuteczny rozruch z akumulatora innego pojazdu. Oczywiście tylko w sytuacji awaryjnej. Posiadając takie przewody możemy zaoferować również pomoc innemu kierowcy w potrzebie - w końcu wzajemna pomoc złagodzi trudy podróży.

Przewód do pompowania kół – odpowiednio długi przewód to kolejny element, w który warto wyposażyć swój samochód ciężarowy. Zastosowane złącze umożliwi podpięcie do układu pneumatycznego, dzięki czemu możemy go wykorzystać do pompowania kół w czasie postoju bez konieczności zjazdu na stację benzynową czy serwis. W zależności od konstrukcji możemy połączyć go ze zwykłym pistoletem, co umożliwi usuwanie zanieczyszczeń takich jak pył czy kurz z różnych zakamarków kabiny lub  elementów konstrukcyjnych. A jeśli na parkingu urządzamy grilla, wąż ze sprężonym powietrzem pomoże w jego rozpaleniu.

Klucz planetarny – to klucz, który zwiększa moment dokręcający lub odkręcający nakrętki. Najczęściej używany do odkręcania zapieczonych nakrętek kół. Bez niego, nie posiadając dostępu do profesjonalnego klucza pneumatycznego, wymiana koła bywa bardzo ciężka. Trzeba jednak pamiętać, że za sprawą zwiększonej drogi, którą pokonuje narzędzie, klucz wykorzystujemy głównie w początkowej fazie odkręcania śrub. To doskonałe rozwiązanie nie tylko w trasę, ale i do niektórych warsztatów samochodowych. Jeśli już poruszymy nakrętki, warto skorzystać z klucza do kół do dokończenia odkręcania śrub. Obydwa typy kluczy świetnie się uzupełniają, czyniąc wymianę koła nie tylko komfortową, ale w ogóle możliwą w podróży.

Do kompletu brakuje nam jeszcze dwóch istotnych akcesoriów. Małej skrzynki narzędziowej, zawierającej niezbędne klucze płaskie, oczkowe i komplet wkrętaków oraz podnośnika hydraulicznego o odpowiednim udźwigu. Ten pierwszy przyda się we wszystkich drobnych naprawach, choćby od wymiany żarówek. Za to podnośnik jest nieodzownym elementem podczas wymiany któregoś z kół ciągnika siodłowego lub naczepy.

Wspomniane narzędzia zmieszczą się w standardowym schowku kabiny, bądź w akcesoryjnej skrzynce, którą można zamontowanej  w pojeździe. Za sprawą wspomnianego wyposażenia dokonasz naprawy większości typowych usterek nękających kierowcę/ pojazd w czasie wykonywania kursu. Odpowiednio zmotywowany, zaznajomiony z podstawami mechaniki, świadomy kierowca z pewnością sobie z nimi poradzi.

Sprawdź ofertę wyposażenia kabiny i kierowcy w e-Catalogu!!!

Część trzecia akcesoria dodatkowe

Radio CB i antena to wyposażenie dużej ilości samochodów ciężarowych. Umożliwia komunikację pomiędzy kierowcami, łączność, wezwanie pomocy czy odpowiedź na pytanie lub poradę. Do niedawna było podstawowym środkiem ostrzegającym o zagrożeniach na drodze czy utrudnieniach w ruchu. Chociaż aktualnie wykorzystywane jest głównie przez kierowców zawodowych, właściciele pojazdów osobowych, kamperów czy wszyscy, którzy choćby zawodowo dużo poruszają się po drogach, z pewnością docenią to niewielkie, aczkolwiek funkcjonalne urządzenie.

Jednym z najbardziej przydatnych urządzeń, wykorzystywanych w aucie jest telefon. Przydaje się jako nawigacja, system informujący o kontrolach drogowych i fotoradarach, umożliwia odtwarzanie ulubionej playlisty czy podcastu. Jednak sam telefon musi być zamocowany w taki sposób, aby nie przeszkadzał kierowcy i umożliwiał łatwy dostęp. W ofercie Inter Cars znajdziesz wiele typów uchwytów na telefon, dzięki którym wykorzystasz pełen potencjał tych funkcjonalnych urządzeń.

Urządzeniem, za które będzie wdzięczny każdy kierowca, zwłaszcza w dalszej trasie jest...przetwornica 24V/220V. Dzięki niej naładujemy laptop, uruchomimy czajnik elektryczny, podepniemy ekspres do kawy czy użyjemy każdego z aktualnie potrzebnych sprzętów domowych przydatnych w trasie.

Bez względu na to, jakim pojazdem odbywamy podróż, kluczową sprawą jest bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu. W jaki sposób je osiągnąć? Podstawą jest dobra widoczność. Idealną zapewni płyn do spryskiwaczy wraz ze specjalnymi ściereczkami do szyb.

Ostatnim artykułem, na którym w niniejszym materiale chcemy się skoncentrować jest plak/pianka do tapicerki. Praca w czystym, pachnącym wnętrzu jest dużo przyjemniejsza i bezpieczniejsza, a przede wszystkim znacznie zdrowsza. Pianka zmniejsza przyleganie kurzu, co hamuje rozwój wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych, zapobiega refleksom świetlnym i pozostawia przyjemny zapach.

Sprawdź ofertę akcesoriów w e-Catalogu...

Jak widać wspomniane wyżej akcesoria i narzędzia ułatwią podróż, naprawę oraz poprawią bezpieczeństwo kierowcy zawodowego. Znajdziecie je w Inter Cars e-Catalog lub najbliższej filii sieci Inter Cars.

Dlaczego warto zalogować się do Inter Cars e-Catalogu? Sprawdź pakiet korzyści z rejestracji do Inter Cars e-Catalogu!

Znajdź naszą filię!