Data publikacji: 2024-05-16

Manualna skrzynia biegów ZF ECOSPLIT – co powinieneś o niej wiedzieć?

Jedna z najpopularniejszych na rynku, manualna skrzynia biegów ZF ECOSPLIT – sprawdź, co warto o niej wiedzieć...

ZF Ecosplit S16
ZF Ecosplit to jedna z popularnych manualnych skrzyń biegów stosowanych głównie w pojazdach użytkowych. Została zaprojektowana przez niemieckiego producenta ZF Friedrichshafen AG.

Skrzynie biegów ZF Ecosplit są znane z wysokiej wydajności i trwałości. Są zaprojektowane tak, aby mogły wytrzymać duże obciążenia i intensywną eksploatację. Skrzynie biegów ZF Ecosplit wyposażone są w mechanizmy synchronizacji biegów, które zapewniają płynną i precyzyjną zmianę przełożeń. Dzięki temu kierowca może łatwo i wygodnie operować skrzynią biegów, co przekłada się na komfort jazdy oraz trwałość samej skrzyni.

Popularne 16S, jak każda konstrukcja, posiada pewne wady. Częsty problem stanowią wysuwające się sworznie z wałka wyjściowego lub pękający wałek. Dziwne odgłosy z tylnej części skrzyni czy problemy z półbiegami, mogą świadczyć o wystąpieniu tej awarii. W ekstremalnych przypadkach dochodzi nawet do utraty napędu i unieruchomienia pojazdu.Nie warto lekceważyć symptomów, gdyż wysunięty sworzeń obraca się wraz z wałkiem i działa jak nóż tokarski, skrawając materiał, niszczy obudowę i cylinder od półbiegów. Gdy skrawki aluminium krążą w oleju, jego kolor zmienia się w srebrny. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana i kontrola zużycia oleju, która często pozwala wykryć początki awarii.Kiedy dojdzie już do awarii, często po zdemontowaniu tylnej obudowy możemy zastać taki obrazek.Pomimo zmian w konstrukcji wałka i zastosowaniu innej średnicy kołków rozporowych zabezpieczających sworznie nadal zdążają się tego typu sytuacje.
Podsumowując, skrzynia biegów ZF Ecosplit jest to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które zapewnia wysoką wydajność, trwałość i komfort jazdy, w pojazdach komercyjnych. Dzięki swoim cechom i możliwościom dostosowania do różnych warunków pracy jest ona często wybierana przez producentów pojazdów ciężarowych. Skrzynie 16S wymagają regularnej konserwacji i serwisowania, aby zapewnić ich sprawne działanie i trwałość.

Przeczytaj także:

Kryzys w transporcie: raczej zwolnienia, niż wzrost zatrudnienia...

Konfiskaty pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. Co ze służbowymi ciężarówkami?

Najczęstsze niesprawności pojazdów ciężarowych? Zdziwienia nie ma...

Unijna agencja transportowa – nowy pomysł na organ kontrolny?

Dłuższe zestawy w Holandii od 21 roku życia...