Data publikacji: 2023-11-30

Z nami zima cię nie zaskoczy! Jak odpowiednio przygotować do niej pojazd ciężarowy?

Zima to szczególnie ważny czas, jeśli chodzi o utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie. Auta ciężarowe wystawiane są na działanie niskich temperatur oraz ekspozycję na opady marznącego deszczu i śniegu. Podpowiemy, jak przygotować ciężarówkę do zimy i uniknąć problemów. W co powinno się zaopatrzyć?

Z nami zima cię nie zaskoczy! Jak odpowiednio przygotować do niej pojazd ciężarowy?

SPRAWDŹ POLECANE PRZEZ NAS PRODUKTY

FILTRY

Filtry należą do części wymagających regularnej wymiany. W związku ze specyfiką użytkowania aut ciężarowych, ich właściciele nie mogą sobie pozwolić na awarię spowodowaną zanieczyszczonym paliwem lub zanieczyszczeniami w oleju. Jeżeli chodzi zaś o wymiany zimowe to najważniejszy jest filtr paliwa.

Filtry paliwa służą zatrzymywaniu wszelkich zanieczyszczeń, dzięki czemu chroni nowoczesne, bardzo wrażliwe układy paliwowe przed zniszczeniem oraz zapewnia bezawaryjną i długotrwałą pracę całego układu. Zaleca się ich regularną wymianę, która pozwoli uchronić go przed poważnymi skutkami niewłaściwej eksploatacji, szczególnie w okresie zimowym.

Paliwo, jak każda ciecz eksploatowana w samochodzie, jest narażone na liczne zanieczyszczenia. W przypadku samochodów ciężarowych, pokonujących długie dystanse, pojazd narażony jest na liczne wahania temperatur, wilgoć oraz inne trudne warunki atmosferyczne, które mogą sprzyjać wytrącaniu się parafiny bądź wody. W takich sytuacjach uchronić nas może depresator.

Depresator

Dzięki depresatorowi w układzie zasilania nie wytrącają się kryształki parafiny. Zapobiega on gęstnieniu oleju napędowego i blokowaniu filtrów paliwa oraz przewodów paliwowych, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do unieruchomienia pojazdu użytkowego.

Sprawdź DIESEL SKYDD MR TIP 1L [indeks w e-Cat]

Wkład osuszacza powietrza systemu pneumatycznego

Jak opisywaliśmy na Inter Cars Truck [https://truck.intercars.com.pl/pl/aktualnosci/poradniki/niewielki-element-duzy-efekt-istotne-fakty-dotyczace-wkladow-osuszacza-powietrza/], wewnątrz wkładu osuszacza znajduje się pojemnik napełniony środkiem osuszającym. Dzięki temu możliwe jest gromadzenie pary wodnej i zatrzymywanie wilgoci. Układ pneumatyczny poprzez to jest mniej podatny na zamarzanie.

Sprawdź 432 901 223 2 [indeks w e-Cat]

Łańcuchy śniegowe

Łańcuchy pomagają zachować trakcję i sterowność pojazdu na ośnieżonych lub oblodzonych nawierzchniach. Łańcuchy typowo do pojazdów ciężarowych muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa, gdyż podlegają znaczącym obciążeniom często w trudnych warunkach pogodowych. W Inter Cars dostępne są łańcuchy ciężarowe MAMMOOTH i Jope. Wśród nich m.in. Jope E3000.

Łańcuch Jope E3000 to profesjonalny łańcuch metalowy zaprojektowany głównie z przeznaczeniem do pojazdów użytkowych i autobusów. Wyprodukowany z ogniw o wysokiej wytrzymałości, zgodnie ze standardami TÜV i ONORM gwarantującymi ich wytrzymałość i bezpieczeństwo podczas jazdy.  Ogniwa wysokiej wytrzymałości. Siatka jezdna w układzie rombowym z ogniw o przekroju kwadratowym: 20 mm, 22,5 mm i 25 mm (w zależności od rozmiarów) wykonana ze specjalnej stali galwanizowanej.

Wszystkie wskazane powyżej łańcuchy posiadają certyfikat austriacki ÖNORM V 5119. ÖNORM V 5119 to norma szczegółowo precyzująca wymagania, jakie muszą spełniać łańcuchy śniegowe, aby mogły być użytkowane na kołach pojazdu ciężarowego lub autokaru poruszającego się po drogach Austrii. Jest to również potwierdzenie ich jakości.

Sprawdź E3000/590 [indeks w e-Cat]

Sekcja łańcuchowa to rozwiązanie doraźne, które pomaga w ruszaniu na śliskim lub grząskim podłożu, nawet w przypadku zakopania się pojazdu, lub wjechania na śliskie podłoże, kiedy na montaż standardowych łańcuchów jest już za późno. Jest to forma opasek antypoślizgowych, montowanych przez otwory w feldze. Aby zapewnić optymalne działanie, zalecamy montaż co najmniej trzech elementów na każdym z kół napędowych.

Sekcja Veriga to produkt wysokiej klasy. Jej konstrukcja oparta jest o klasyczny mechanizm zabezpieczający, blokowany za pomocą nakrętek i śrub. Szybki montaż bez przemieszczania pojazdu. Sekcja dostarczana jest w torbie wykonanej z wytrzymałego materiału.

Parametry sekcji:

  • Grubość ogniwa 7 mm.
  • Powierzchnia jezdna o przekroju poprzecznym wykonana ze specjalnej stali stopowej, z ogniwami o profilu „D” zapewniającymi bezpieczną przyczepność na śniegu i lodzie.
  • Wysokiej jakości obróbka cieplna – nawęglanie.
  • Przydatne we wszystkich pojazdach z otworami w felgach
  • Klasyczny system blokowania za pomocą nakrętek i śrub.
  • Instrukcja obsługi umożliwia szybki montaż.

Sekcja – jest rozwiązaniem awaryjnym na wydostanie się z trudnej sytuacji drogowej – nie przewiduje się kontynuowania jazdy na sekcji, stad też nie jest ona certyfikowana.

Sprawdź SEKCJA VERIGA PAS [indeks w e-Cat]

Urządzenia rozruchowe, przewody i akumulatory

Wielokrotnie pod wpływem niskiej temperatury możemy napotkać kłopot z odpaleniem silnika. Na każdą ewentualność warto być przygotowanym. Jeśli zawiodą akumulatory pomocny będzie prostownik z funkcją wspomagania rozruchu, a w trasie kable rozruchowe.

PRZEWODY ROZRUCHOWE

Zestaw przewodów (dodatni i ujemy) zakończonych zaciskami, pomoże spiąć dwa akumulatory, gdzie jeden zasili drugi i dostarczy rozrusznikowi prąd z zewnętrznej baterii.

Inwestując w przewody rozruchowe warto zaopatrzyć się w produkt wysokiej jakości, gdyż dobre kable będą nam służyły przez wiele lat. 

Przewody rozruchowe MAMMOOTH wykonane są z kabli w otulinie elastycznej, gumowej lub Flex. Do produkcji przewodów rozruchowych, używamy kabli polskich producentów z linką miedzianą. Nie używamy kabli z linką z miedziowanego aluminium.

Płaszcz przewodu jest wysoko elastyczny, odporny na wysokie temperatury, czynniki atmosferyczne, paliwa, oleje i smary.

Przewody mają odpowiednią grubość, przystosowaną do maksymalnego natężenia prądu jaki mogą przewodzić. Solidne klamry zaciskowe są wygodne i mocne, dzięki czemu zapewniają  pewne połączenie i bezpieczeństwo. 

Wybierając odpowiednie kable warto wziąć pod uwagę ich długość. Długie przewody powodują większy opór, dlatego zalecane są jedynie do akumulatorów o dużej wydajności prądowej. Przed podłączeniem kabli rozruchowych należy bezwzględnie przestrzegać kolejność zaciskania przewodów na klemach akumulatora.

- MMT A022 604A [indeks w e-Cat]

Sprawdź też polecany przez nas akumulator ENRG oraz urządzenie rozruchowe:

- ENRG725500115 [indeks w e-Cat]

- BOOSTER DYNAMIC620 [indeks w e-Cat]

Odmrażacze do szyb, zamków i układów pneumatycznych

Asortymentem, który pomoże w odmrożeniu szyb oraz zamków do kluczy są specjalne spraye i płyny o błyskawicznym działaniu. Pomagają one rozpuścić lód i pokonać oblodzenia. Dzięki nim możemy odpowiednio przygotować do jazdy pojazd użytkowy, który ma przecież na siebie zarabiać.

Szczególnym rodzajem jest płyn przeciw zamarzaniu układów pneumatycznych w samochodach ciężarowych z dodatkiem konserwująco-smarującym do elementów uszczelniających. Sprawdź 830 702 087 4 [indeks w e-Cat]

Sprawdź MA 25-011 [indeks w e-Cat]

PŁYNY CHŁODNICZE

Główna rola płynów chłodniczych to odbieranie temperatury z silnika i przekazywania jej poza auto. Co niezwykle ważne, produkty z oferty Inter Cars trzymają wszystkie parametry wytrzymałości temperaturowej, są odporne na działanie mrozów dochodzących nawet do -37 stopni oraz posiadają właściwości antykorozyjne.

W asortymencie Inter Cars znaleźć można zarówno płyny nowszego typu – G12+, jak i starszego – G11. Główna różnica między nimi dotyczy zawartości krzemianów. Starszy typ je zawiera, nowszy jest ich pozbawiony. Ich brak wraz z połączeniem z kwasami organicznymi przynosi potężną zaletę eliminuje problemy pojawiające się z wytrącaniem poszczególnych składników w układzie chłodzenia. To minimalizuje ryzyko zatkania chłodnicy, chłodniczki czy jednego z przewodów.

Sprawdź płyn KTT G11 20L CONC HD [indeks w e-Cat]

Sprawdź płyn KTT G12+ 20L RTU HD [indeks w e-Cat]