Data publikacji: 2024-04-10

Pomiar w czasie przejazdu, automatyczne kary – nowe wagi dla ciężarówek w Polsce

Na polskich drogach pojawią się nowe wagi dokonujące pomiaru w trakcie ruchu pojazdów. Urządzenia umożliwią automatyczne karanie kierowców…

autostrada w Polsce
Dotychczas w Polsce montowano wagi preselekcyjne. Mogły sprawdzić masę pojazdu, wskazując daną ciężarówkę do szczegółowej kontroli dokonywanej przez funkcjonariuszy ITD. Urządzenia, których działanie właśnie jest testowane, mają być wystarczająco dokładne, żeby dokonane pomiary były podstawą do wystawienia mandatu. Dodatkowe pomiary okażą się zbędne, a przewoźnik zostanie poinformowany o całym postępowaniu listownie. Sam pomiar nie wymaga zatrzymania, ograniczenia prędkości; mandat zostanie wystawiony automatycznie.

W ubiegłym tygodniu na fragmencie A1 pod Toruniem odbyło się spotkanie przedstawicieli GITD, Głównego Urzędu Miar, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz GDDKiA, podczas którego eksperci analizowali ważenie pojazdów ciężarowych przy prędkościach rzeczywistych. Przy okazji przyglądali się stacjonarnym kontrolom blisko 30 pojazdów.

Jeszcze nie wiadomo kiedy i gdzie pojawią się nowe wagi, ale Ministerstwo Infrastruktury prowadzi odpowiednie przygotowania, o czym będziemy informować na bieżąco.

Przeczytaj także:

Kryzys w transporcie: raczej zwolnienia, niż wzrost zatrudnienia…

Konfiskaty pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. Co ze służbowymi ciężarówkami?

Najczęstsze niesprawności pojazdów ciężarowych? Zdziwienia nie ma…

Unijna agencja transportowa – nowy pomysł na organ kontrolny?

Dłuższe zestawy w Holandii od 21 roku życia…