Data publikacji: 2019-04-08

Kolejna szkoła dołącza do programu „Młode Kadry”

Lista szkół należących do programu Młode Kadry powiększyła się o kolejną placówkę. Do prestiżowego grona placówek wspieranych przez Inter Cars i partnerów projektu dołączyła najstarsza tego typu szkoła w Polsce.

Kolejna szkoła dołącza do programy Młode Kadry (4).JPG
Kolejna szkoła dołącza do programy Młode Kadry (2).JPG
Kolejna szkoła dołącza do programy Młode Kadry (3).JPG
Kolejna szkoła dołącza do programy Młode Kadry (1).JPG

Wraz z początkiem roku do programu „Młode Kadry” dołączył Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie. Uroczyste podpisanie porozumienia edukacyjnego odbyło się 23 stycznia 2019 w budynku przy ulicy Szczęśliwickiej 56, gdzie obecnie mieści się placówka.

- Nie będę ukrywać, że obecność w programie „Młode Kary” szkoły z długą i piękną tradycją, a jednocześnie realizującej działalność dydaktyczną w nowocześnie zorganizowanej i wyposażonej przestrzeni jaką jest Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1, to dla nas ważne. Chcemy wspierać młode talenty i ich nauczycieli, ponieważ jesteśmy świadomi tego, jak istotna będzie ich rola w budowaniu przyszłości rynku motoryzacyjnego w Polsce. Mam pełne przekonanie, że już niedługo Ci młodzi ludzie będą stanowili o sile branży w naszym kraju i nie tylko. – mówi Marta Ciesielska, menadżer projektu „Młode Kadry” z Inter Cars SA.

Najstarsza tego typu szkoła w Polsce

Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 jest najstarszą szkołą samochodową w Polsce. Placówka kontynuuje historię i tradycję powstałej w 1925 r. Państwowej Szkoły Technicznej, której akt erekcyjny wyraźnie określał jej rolę: „szkoła średnia techniczna typu zasadniczego dla kształcenia pracowników, konstruktorów i techników, dla fabryk, warsztatów i zakładów przemysłowych, lotniczych i samochodowych”.

Początkowo mieściła się ona przy ulicy Mokotowskiej, ale już w roku 1927 przeniesiono ją do budynku przy ulicy Hożej 88. Kolejne lata przynosiły zmiany nazwy szkoły, a także rozszerzenie jej profili kształcenia. Przed wojną szkoła miała aż trzy wydziały: samochodowy, lotniczy i budowy okrętów. Po wyzwoleniu Warszawy placówka wznowiła swoją działalność jako Państwowe Liceum Techniczne w gmachu przy ul. Chmielnej, a zajęcia warsztatowe odbywały się w Szkole Inżynierskiej przy ul. Narbutta. Po remoncie i uporządkowaniu budynku przy ul. Hożej, szkoła wróciła do dawnej lokalizacji i pozostawała w niej aż do roku 2012.

Rok szkolny 2012/2013 to zupełnie nowy rozdział w jej historii, bowiem placówka rozpoczęła działalność dydaktyczną przy ulicy Szczęśliwickiej 56. W 2017 roku przy nowej siedzibie szkoły została zbudowana i oddana do użytku nowoczesna i świetnie wyposażona hala dydaktyczna, umożliwiająca wszechstronną realizację programu nauczania w części dotyczącej praktycznej nauki zawodu.

O programie

„Młode Kadry” to program stworzony przez Inter Cars SA w 2012 roku, polegający m.in.   na dostarczaniu aktualnej wiedzy, umiejętności technicznych i technologicznych nauczycielom oraz uczniom współpracujących szkół poprzez dostęp do tradycyjnych szkoleń i tych na platformie e-learningowej, a także doposażaniu w nowoczesny sprzęt warsztatowy. Jest również „zawodową trampoliną”, która młodym ludziom ma ułatwić start w życiu zawodowym. Program wspiera cyklicznie organizowany konkurs wiedzy i umiejętności pod nazwą Young Car Mechanic oraz praktyki i staże dla najlepszych uczniów.

Obecnie w programie ‘Młode Kadry ‘uczestniczą 23 szkoły techniczne z całego kraju.

Parterami strategicznymi projektu są firmy Castrol, Contitech, NTN SNR, SKF, Osram, Mahle, Bilstein, Bosch, Schaeffler, BioService, Q Service Castrol.

Podobne artykuły

Sprawdź, jakie szkolenia przygotował we wrześniu Inter Cars

Sprawdź, jakie szkolenia przygotował we wrześniu Inter Cars

Inter Cars rozpoczyna ostatni panel szkoleń w 2019 roku

Inter Cars rozpoczyna ostatni panel szkoleń w 2019 roku

Elring wspólnie z Inter Cars szkolą młodych mechaników

Elring wspólnie z Inter Cars szkolą młodych mechaników

Listopadowe szkolenia Inter Cars już dostępne. Nie czekaj, sprawdź i znajdź coś dla siebie!

Listopadowe szkolenia Inter Cars już dostępne. Nie czekaj, sprawdź i znajdź coś dla siebie!