Data publikacji: 2023-07-11
, autor: Joanna Mikiel

Opony do maszyn rolniczych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Powoli rozpoczynamy okres żniwny. Ten czas jest niezwykle ważny dla rolników, ponieważ w ciągu zaledwie kilku dni z pól zebrane powinny zostać plony. Wszystko po to, aby produkt był odpowiednio dojrzały i wysokiej jakości. Jeżeli czynności podczas żniw przebiegają bezproblemowo można mieć pewność, że zmaksymalizuje to wydajność zbiorów.

Opony do maszyn rolniczych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jedną z najważniejszych maszyn podczas żniw jest kombajn. Maszyna ta podczas pracy wykonuje kilka czynności: kosi, młóci i oczyszcza zboże, a także tymczasowo je magazynuje. Z pozostałych maszyn warto również wymienić kombajny ziemniaczane i buraczane. Cel jest prosty, jak najszybciej zebrać plon i przetransportować go dalej. Wiąże się to z coraz to większymi zbiornikami w nowoczesnych kombajnach i coraz to większymi obciążeniami na oponę.

Opona powinna spełniać 3 podstawowe funkcje. Po pierwsze przenieść moc z układu napędowego i przełożyć ją na ruch maszyny, czyli zapewnić odpowiednio wysoką trakcję. Odpowiednia trakcja kombajnu ma wpływ na wydajność wykonanej pracy, a także wpływ na optymalne koszty paliwa. Drugą funkcją jest zdolność przenoszenia ciężaru, co bardzo ważne jest w przypadku omawianych maszyn, których zadaniem jest zbiór kilku / kilkunastu ton produktu.

Odpowiednio wysoka nośność opony zapewni bezawaryjne użytkowanie. Jako trzecia funkcja wskazana zostaje amortyzacja, która ma ogromny wpływ na uniknięcie konieczności przedwczesnych napraw układu zawieszenia. Jest to również bardzo ważna z punktu widzenia operatora, który często w okresie żniwnym pracuje kilkanaście godzin na dobę.

Sprawdź więcej na stronie "Informator Oponiarski"!

Opony do maszyn rolniczych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Warto zaznaczyć, że teren uprawny Polski nie jest idealnie równy, zdarzają się mniejsze bądź większe pochylenia i nierówności. Wówczas wytrzymałość konstrukcji opon, a także jakość wykonania jest kluczowa aby zapewnić bezawaryjną oraz bezpieczną pracę.

Podsumowując powyższe – czas to pieniądz, a każda strata czasu na awarię opony w okresie żniwnym może mieć wpływ na wydajność i jakość zbiorów. Decydując się na zakup opon warto wziąć pod uwagę funkcje, które powinna zapewniać opona oraz oczywiście nasz budżet.

Nowa oferta opon do maszyn na sezon żniwny – czytaj więcej na stronie Inter Cars! [+link]

Poniżej przedstawiamy opisy wybranych bieżników opon kombajnowych:

- FIRESTONE MAXI TRACTION HARVEST (MT HARV) (sprawdź w Inter Cars e-Catalog)

Opona marki Firestone koncernu Bridgestone to produkt jakości premium, który zapewnia odpowiednią trakcję dzięki podwójnemu kątowi pochylenia bieżnika na barkach i w środkowej części opony. Bieżnik w środkowej części opony jest bardziej gęsty, dzięki czemu opona zużywa się bardziej równomiernie, a także zapewnia większość stabilność pracy maszyny. Budowa bieżnika, a także wysoka jakość gumy użytej do budowy opony zapewniają długą eksploatację. Nowoczesna radialna konstrukcja przekłada się na zwiększenie obszaru styku z podłożem, co ma wpływ na komfort użytkowania, ale również oszczędność paliwa.

- ASCENSO HRR200 (sprawdź w Inter Cars e-Catalog)

Opona marki Ascenso z zastosowaniem do kombajnów to produkt charakteryzujący się bardzo dobrą jakością w optymalnej cenie. Opona posiada trakcyjny bieżnik, a także wysokie indeksy nośności. Nowoczesna radialna konstrukcja opon zapewnia komfort oraz optymalną wydajność użytkowania zarówno podczas prac polowych, manewrowania maszyną w różnych warunkach jak i użytkowania drogowego.

- GALAXY 347 (sprawdź w Inter Cars e-Catalog)

Opona konstrukcji diagonalnej marki Galaxy należącej do Yokohama Off Highway Tires w ofercie Inter Cars występuje w jednym z bardziej popularnych rozmiarów 23.1-26. Wysoka jakość wykonania oraz agresywny bieżnik opony przekłada się na wysoką trakcję oraz wydajność pracy. Kąt pochylenia żeber bieżnika oraz ich układ w środkowej części opony zapewnia równomierne zużycie zarówno w przypadku prac polowych jaki i przemieszczaniu się po drogach.


Przeczytaj też m.in. na stronie Inter Cars:

Nowa oferta Inter Cars – zapoznaj się i odpowiednio wyposaż na sezon żniwny

Jak zacząć obsługę aut wyposażonych w systemy kontroli ciśnienia TPMS?

Warunki przechowywania opon motocyklowych

Opony do samochodów elektrycznych - co je wyróżnia?


Sprawdź więcej na stronie "Informator Oponiarski"!

Opony do maszyn rolniczych – wszystko, co powinieneś wiedzieć