Data publikacji: 2020-03-27
, autor: Jacek Żytnicki 

Cała prawda o home office

W świetle aktualnych problemów związanych z pandemią koronawirusa wiele firm decyduje się na oddelegowanie swoich pracowników do pracy zdalnej wykonywanej w domu. Rekomendujemy podobne rozwiązanie i zachęcamy, aby tam, gdzie jest to możliwe, nasi pracownicy starali się pracować w trybie home office, czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystko zgodnie z zaleceniami kampanii społecznej #zostanwdomu.

praca_zdalna_Inter_Cars.jpg

Inter Cars jest przygotowany na możliwość pracy zdalnej części swoich pracowników. Wszyscy ci, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki z domu, z chwilą ogłoszenia rządowych rekomendacji zostali oddelegowani do pracy w trybie home office. Elastyczność pracodawcy oraz ścisła współpraca z największymi koncernami z branży nowych technologii, umożliwiająca korzystanie z nowoczesnych narzędzi komunikacji, sprawiają, że zagrożenia płynące z przebywania w gronie kilku osób, zostają praktycznie wyeliminowane.

Kto może pracować zdalnie i wykonywać swoje służbowe obowiązki z domu? Choć odpowiedź wydaje się jednoznaczna, niestety taką nie jest. Aby pracować w trybie home office, należy być do tego odpowiednio zmotywowanym, wykazać się samodyscypliną i dobrą organizacją. Często pracownicy wykonujący swoje zadania poza biurem, narażeni są na szereg rozpraszających czynników zewnętrznych. Należy więc nie tylko samemu odpowiednio przygotować się do takiej formy wypełniania obowiązków służbowych, ale również zadbać o miejsce, w którym daną pracę będzie się wykonywać. W sytuacji kryzysowej, z jaką mamy dziś do czynienia, nie każdy potrafi elastycznie przygotować się na taką zmianę. Warto poznać więc wady i zalety płynące z home office.

Zalety pracy zdalnej

 • Brak narzuconych godzin pracy

Swoje zadania możesz wykonywać praktycznie przez cały dzień, więcej uwagi poświęcając im w godzinach przedpołudniowych lub wieczornych, według swojego uznania. W tej sytuacji trzeba jednak wykazać się bardzo dobrą organizacją własnego czasu, tak aby zrealizować wszystkie postawione sobie zadania.

 • Możliwość pracy z każdego miejsca na świecie

Jeśli możesz wykonywać swoją pracę zdalnie, dysponujesz komputerem z szybkim łączem internetowym oraz telefonem komórkowym, możesz pracować praktycznie w każdym zakątku świata.

 • W pracy jesteś zawsze na czas

Pracując w domu, nie tracisz czasu na dojazdy, które często pochłaniają znaczną część dnia. Oszczędzasz na paliwie lub biletach, nie frustrujesz się staniem w korkach, a zaoszczędzony w ten sposób czas możesz przeznaczyć choćby na dłuższy sen lub… więcej pracy.

 • Praca w spokoju i ciszy

Jeśli dobrze zorganizujesz stanowisko pracy, nie będą rozpraszały Cię ani rozmowy kolegów, ani biurowy hałas, ani dźwięk stukania w klawiaturę w tym samym czasie przez kilkanaście osób.

 • Wymierne oszczędności nie tylko na paliwie czy biletach, ale również oszczędność czasu

Masz dzięki temu więcej czasu dla rodziny, możesz łatwiej zaopiekować się będącymi pod Twoją opieką dziećmi lub osobami chorymi.

 • Nie musisz stosować biurowego dress codu

W pracy zdalnej nie ma większego znaczenia, czy swoje obowiązki wykonujesz w służbowym ubraniu, w dresie czy… w pidżamie.

 • Brak obaw, że spóźnisz się do pracy

Prawdopodobieństwo zaspania w trybie home office jest o wiele mniejsze niż w przypadku dojazdów do pracy. A nawet jeśli budzik w telefonie nie zadziała, teoretycznie wstajesz i z miejsca możesz pracować.

 • Jesteś bardziej niezależny

W przypadku pracy zdalnej zdecydowaną większość zadań wykonuje się bez bezpośredniego nadzoru kierownictwa. Dla dobrze zorganizowanych pracowników może być to zaletą, jednocześnie jest to jednak pułapka dla tych, którzy nie potrafią się zdyscyplinować i wyegzekwować od samych siebie zadowalających efektów.

 • Możliwość pracy nawet podczas dolegliwości zdrowotnych

Szczególnie wygodne w sytuacjach, gdy z różnych względów nie możesz dojechać do pracy, ale Twój stan zdrowia pozwala na wypełnienie obowiązków służbowych z domu. Z rozwiązania tego korzystać mogą również osoby niepełnosprawne czy przewlekle chore, których schorzenia utrudniają przemieszczanie się, a także kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim.

Wady pracy zdalnej

 • Nielimitowany czas pracy

Teoretycznie zaleta, ale jednocześnie i wada dla tych, którzy mają problemy z samodyscypliną. Nielimitowany czas pracy w trybie home office często oznacza również, że nie kończysz pracy np. o 16.00, ale wykonujesz ją do chwili, kiedy zostanie zrobiona.

 • Brak kontaktu ze współpracownikami

Ekstrawertykom często trudno odnaleźć się w pracy zdalnej. Osoby takie potrzebują bowiem kontaktu z drugim człowiekiem, rozmowy z nim czy po prostu jego obecności, ważna jest dla nich codzienna wizyta w biurze. Przy braku bodźców zewnętrznych, efektywność ich pracy może znacząco osłabnąć.

 • Rozproszenie uwagi

Pracując w domu, trudno utrzymać koncentrację przez cały dzień. Z problemem tym zmagają się szczególnie osoby, które nie mają wydzielonego, odosobnionego miejsca do pracy, a wokół siebie rodzinę (dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym), które stale absorbują uwagę.

 • Rozleniwienie

Wynikające zarówno z zaburzenia codziennego planu dnia (poranna toaleta, śniadanie, wyjazd do pracy), jak i z braku możliwości utrzymania samodyscypliny w wykonywaniu obowiązków służbowych.

 • Rozluźnienie atmosfery pracy

Dotyczy głównie osób, które poza obowiązkami służbowymi planują w tym samym czasie np. opiekę nad dziećmi, przygotowanie obiadu, sprzątanie itp.

 • Problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego

Podczas pracy w domu zaciera się granica między życiem zawodowym a rodzinnym, co negatywnie może wpływać na wykonywanie powierzonych obowiązków służbowych.

 • Motywacja do pracy

Nawet jeśli pracownik chętnie przyjmuje możliwość pracy zdalnej, po kilku dniach jego zapał może znacznie osłabnąć. Potrzeba dużej samodyscypliny i doskonałej organizacji czasu własnego, aby w domowych warunkach terminowo realizować wszystkie powierzone zadania.

W obecnej sytuacji, kiedy zmuszeni jesteśmy pracować zdalnie i ograniczyć kontakty z ludźmi, każdy z nas musi odpowiedzieć sobie kilka pytań. Czy mam predyspozycje do tego, aby pracować zdalnie? Czy potrafię tak sobie zorganizować dzień, żeby „dowieźć” wszystkie zadania i cele na czas? Czy taka forma pracy jest dla mnie bardziej męcząca, czy jednak wygodniejsza? Jak praca w domu wpływa na moją efektywność i skuteczność?

Zobaczcie, jak pracownicy Inter Cars oceniają możliwość pracy w trybie home office:

- Optymalnym rozwiązaniem dla mnie jest połączenie pracy w biurze i bezpośredni kontakt z ludźmi z pracą w trybie home office dwa dni w tygodniu. Nie mam problemów z ustaleniem priorytetów i organizacją zadań w domu. Jednak niezbędny w mojej pracy jest bezpośredni kontakt z ludźmi podczas spotkań, bo to daje możliwość szybkiego zdobycia informacji czy doprecyzowania pewnych ustaleń. Niezastąpioną wartością dodaną jest bezpośredni kontakt z zespołem i możliwość przeprowadzenia tak zwanej burzy mózgów. Po marcu 2020 wiele rzeczy może ulec zmianie, dlatego bardzo elastycznie i otwarcie podchodzę do wykorzystania wszelkich narzędzi online, m.in. komunikatorów, dokumentów udostępnionych szerszej grupie osób, wykorzystania VPN-a czy telekonferencji. Korzystałam już z takiej formy pracy i narzędzi jeszcze przed pandemią koronawirusa, dlatego w obecnej sytuacji nie jest to dla mnie nowość.

Dział Marketingu, Czosnów

- Mam małe mieszkanie, a w nim trójkę dzieci, co sprawia, że akurat ja nie lubię pracować zdalnie. W domu nie mam odpowiedniego komfortu pracy, nie mogę liczyć na ciszę i spokój, dlatego wolę przyjechać do biura. Tutaj mogę bardziej skoncentrować się na powierzonych mi zadaniach, a moja efektywność pracy wzrasta.

Informatyk, Giżycko

- Do tej pory nie miałem okazji pracować w trybie home office i sądziłem, że raczej nie będę miał możliwości skorzystać z takiego rozwiązania. Teraz jednak, kiedy jestem zmuszony pracować zdalnie, dostrzegam sporo zalet. Nawet brak kontaktów międzyludzkich nie przeszkadza tak bardzo, kiedy ze współpracownikami można łączyć się za pomocą TEAMS-ów lub Skype’a.

Producent Manager, Kraków

- Uwielbiam pracować zdalnie. Mam wówczas spokój, pracuję wyłącznie na dokumentach i nie mam kontaktów z klientem. W trybie home office bardzo rzadko kontaktuje się z innymi osobami z firmy, dzięki temu zachowuję ciągłość pracy i nic nie rozprasza mnie w wypełnianiu swoich obowiązków.

Dział Księgowości, Czosnów

- Jestem magazynierem, więc w moim przypadku praca zdalna nie jest możliwa. Zresztą, nie narzekam, bo dzięki temu mogę wyjść z domu, przebywać z ludźmi i ograniczyć… marudzenie mojej żony. Choć nie wykorzystuję technologii do pracy w domu, to w magazynie często korzystamy z nowoczesnych narzędzi, m.in. z sortera do rozdzielania i segregowania towaru w paczki.

Magazynier, Zakroczym

- Praca zdalna niesie za sobą zarówno wiele korzyści, jak i zagrożeń. Jako pierwsza myśl przychodzi mi do głowy kwestia nienormowanego czasu pracy. Poświęcając dużo uwagi swoim zajęciom, łatwo jest zatracić się w natłoku zadań, kosztem pozostałych domowych obowiązków. Są też wśród nas takie osoby, które stoją pod drugiej stronie tego zagrożenia. Łatwo się rozpraszają i więcej uwagi poświęcają domowym obowiązkom, co z kolei może rodzić konflikty w zespole i poczucie niesprawiedliwości. Dlatego w pracy zdalnej tak ważna jest rola menadżera, który będzie sprawiedliwie rozdzielał obowiązki i umiejętnie je egzekwował.

Dział Marketingu, Warszawa

- Home Office jak wszystko ma swoje plusy i minusy. W poprzedniej rzeczywistości, czyli przed „marcem 2020” bardzo odpowiadał mi jeden dzień w tygodniu, w którym mogłam pracować w trybie home office – to był czas na nadrobienie wszelkich zaległości. Na dłuższą metę praca wyłącznie w trybie home office jest wyzwaniem. Niektórzy współpracownicy potrzebują mieć ze sobą bezpośredni kontakt, dzięki temu dużo sprawniej i szybciej omawiają pewne projekty, podejmują decyzje, ustalają konkretne działania. Bezpośredni kontakt to krótsza i szybsza droga niż ustalanie tego wszystkiego drogą telefoniczną czy mailową. Przy pracy zdalnej bardzo ważna jest umiejętność prowadzenia owocnych i budujących spotkań online, tak, żeby wyjaśnić czy ustalić jak największą liczbę spraw, a także sprawnie je egzekwować. Plusem jest to, że w takich spotkaniach może uczestniczyć nieograniczona liczba osób z różnych miejsc w Polsce i w Europie, co umożliwia wszystkim bycie na bieżąco z aktualnym statusem omawianych projektów.

Product Manager, Warszawa