Data publikacji: 2023-10-26

II edycja programu stypendialnego Akcelerator Fundacji Inter Cars wystartowała!

21 Laureatów przybyło do Warszawy na oficjalną inaugurację Programu Akcelerator, która trwała aż 4 dni. Na stypendystów oprócz spotkań z przedstawicielami Fundacji Inter Cars oraz Zarządu Inter Cars SA, czekało motywujące wystąpienie Bartosza Ostałowskiego oraz moc innych atrakcji!

Pierwsza edycja pokazała to, że projekt może odkryć przed młodzieżą te rzeczy, które nie są dla nich na co dzień dostępne: wizyta w specjalistycznym warsztacie, poznanie know-how, gdy jeszcze są w szkole - opowiedział nam Bartek Ostałowski, który już w pierwszej edycji wspierał #TeamAkcelerator.

Cztery dni na start

Dowiedziałam się o programie od kolegi, który wziął w nim udział w ubiegłym roku. Do zgłoszenia zachęcał mnie też wychowawca - mówi Zuzanna Ziober, stypendystka II edycji programu Akcelerator.

W czwartek Stypendyści wzięli udział w warsztatach integracyjnych prowadzonych przez firmę QProgress, a mentorzy i nauczyciele wysłuchali wykładu o rozwoju kompetencji przyszłości poprowadzonego przez Agatę Łuczyńską.

Mam nadzieję, że dowiem się jak współpracować z ludźmi o podobnych pasjach, jak działać w grupie i o różnych możliwościach się z tym wiążących - dodaje Filip Poleszak, stypendysta II edycji programu Akcelerator.

W sobotę laureaci mieli okazję poznać od kuchni pracę w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju w Zakroczymiu, a także zwiedzić zakamarki laboratorium Intermeko Europe. Mentorzy z Inter Cars uczestniczyli w tym czasie w szkoleniach zorganizowanych przez firmę "Tak! Tylko dobre rozwiązania", by jak najlepiej przygotować się do roli i wymiany doświadczeń ze swoimi przyszłymi Mentees.

W niedzielę odwiedziliśmy wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, gdzie – na zaproszenie Prodziekana ds. Studenckich, dr. inż. Jakuba Lasockiego - spotkaliśmy przedstawicieli Koła Naukowego Proton Dynamic oraz WUT SiMR Racing Technology. 

Nie zabrakło także atrakcji: młodzież integrowała się z mentorami na gokartach oraz wspólnych warsztatach z firmą QProgress, czy podczas występu teatru improwizacji “Poławiacze Pereł Improv Teatr”.


Program Akcelerator Pro

W ten sam weekend uruchomiliśmy program Akcelerator Pro, prowadzony we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą, który jest naturalnym dopełnieniem naszego programu stypendialnego. 

Do Akceleratora Pro zaprosiliśmy nauczycieli i nauczycielki, współpracujących już z Fundacją Inter Cars – opiekunów uczniów z 1 i 2 edycji programu stypendialnego Akcelerator oraz nauczycieli współpracujących z Inter Cars SA w ramach programu Młode Kadry.

Głównym celem Programu jest docenienie i wzmocnienie kompetencji wyjątkowych nauczycieli i nauczycielek szkół branżowych oraz techników poprzez umożliwienie im realizacji innowacyjnych projektów edukacyjnych wspólnie ze swoimi uczniami.

W ramach Akceleratora Pro pragniemy docenić zaangażowanie pracowników oświaty w kształtowanie kompetencji przyszłości uczniów i uczennic. Chcemy też budować forum wymiany doświadczeń dla nauczycieli i nauczycielek z pasją.

Program Akcelerator nabiera rozpędu

Nabór wniosków do drugiej edycji Programu Akcelerator rozpoczął się w maju 2023 roku. Uczniowie, przy wsparciu swoich nauczycieli-opiekunów, musieli przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia, a także opisać plany na przyszłość. Pierwsza edycja cieszyła się dużą popularnością, ponieważ do Fundacji Inter Cars wpłynęło ponad 150 zgłoszeń – nie inaczej było tym razem!

Przed komisją stypendialną stanęło wyzwanie wyłonienia trzydziestu uczniów, którzy znaleźli się w drugim etapie. O tym, którzy ostatecznie zostali laureatami, zadecydowała wykonana przez nich autoprezentacja w formie filmu. W ten sposób wyłoniono dwudziestu jeden stypendystów pierwszej edycji Programu Akcelerator.

Laureatki i Laureaci drugiej edycji Programu Akcelerator

Konrad Antosz, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

Filip Drożdż, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

Dominik Fic, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

Rafał Grega, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich

Kamil Jaworski, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Słupsku

Adrian Jureczko, Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie

Dariusz Karpiński, Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie

Karolina Łakomy, Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu

Adrian Marut, Publiczne Technikum nr 4 im. Witolda Pileckiego w Opolu

Przemysław Paciorek, Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu

Filip Poleszak, Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie

Damian, Pryszcz, Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu

Karol Skroban, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

Piotr Stefański, Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie

Agata Szydło, Zespół Szkół Łączności w Gliwicach

Michał Szymczak, Zespół Szkół Samochodowych im. rtm Witolda Pileckiego w Radomiu

Szymon Wydra, Zespół Szkół Samochodowych im. rtm Witolda Pileckiego w Radomiu

Zuzanna Ziober, Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie

Dominik Zuziak, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu 

Piotr Żelawski, Publiczne Technikum nr 4 im. Witolda Pileckiego w Opolu