Data publikacji: 2020-04-14
, autor: Jacek Żytnicki 

Zawsze bezbłędne smarowanie

Smarowanie sprzęgów siodłowych należy do niezbędnych, ale nie zawsze ulubionych zadań realizowanych we flocie pojazdów firmowych. Powodem niechęci wdrażania tych zadań jest duży nakład czasu i pracy. Firma JOST wraz z linią wyrobów LubeTronic oferują różne rozwiązania problemu smarowania, pomagające zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zawsze bezbłędne smarowanie.jpg

LubeTronic 5Point

Dla siodeł bez nakładek ślizgowych zaprojektowany został system LubeTronic 5Point. Jest to zintegrowana z siodłem instalacja smarowania, która automatycznie dozuje specjalny smar nie tylko na szczękę zamykającą, ale także na płytę nośną siodła. W uznaniu zalet systemu (mała masa, oszczędność smaru i niezawodność) – od 2011 roku ciągniki MAN dostępne są z siodłami JOST z systemem LubeTronic 5Point w standardowym wyposażeniu. Od 2014 roku ciągniki Volvo, a od tego roku również ciągniki Mercedes-Benz opcjonalnie mogą być wyposażone w ten innowacyjny układ smarowania siodła. Zasobnik smaru wystarcza na okres od 6 do 12 miesięcy pracy, w zależności od ustawionego trybu dozowania. Po tym czasie smar uzupełnia się poprzez standardową smarowniczkę. Ważne jest, aby stosować tylko i wyłącznie wysokowydajny smar JOST BIO, który zapewnia niezawodne smarowanie i prawidłową pracę LubeTronic5Point w szerokim zakresie temperatur.

Zastosowanie innego smaru może spowodować uszkodzenie systemu i prowadzi do utraty gwarancji.

LubeTronic 1Point

Do sprzęgów siodłowych wyposażonych w nakładki ślizgowe (typoszereg W), zaprojektowano system LubeTronic 1Point, który dozuje specjalny smar jedynie na szczękę zamykającą. Zasobnik smaru wystarcza na 3 lata pracy. System LubeTronic1Point jest seryjnie montowany od 2009 roku w siodłach serii JSK37CW i JSK42CW. Dostępny jest także jako zestaw doposażeniowy do siodeł z nakładkami wyprodukowanych przed 2009 rokiem.