Data publikacji: 2020-06-30
, autor: Jacek Żytnicki 

Większa wygoda, zmniejszone zużycie

Oprócz tarcz dociskowych sprzęgła, tarcz sprzęgła i kół zamachowych, SACHS oferuje również wysokiej jakości systemy zwalniania do autobusów i samochodów ciężarowych z pneumatycznym systemem aktywacji sprzęgła ConAct. System zapewnia maksymalną łatwość obsługi przy szczególnie niskim zużyciu podczas włączania i wyłączania sprzęgła oraz zmianie biegów.

Sachs_InterCars_.jpg

Zautomatyzowany system aktywacji sprzęgła ConAct

Zautomatyzowany system aktywacji sprzęgła skutecznie redukuje zmęczenie kierowcy, zwiększa wygodę i daje się łatwo zintegrować z elektropneumatycznym układem napędowym.

Zaletą systemu ConAct marki SACHS jest zarówno jego zróżnicowanie, jak i wszechstronność. ConAct włącza się podczas każdej zmiany biegu. Chroni sprzęgło i przekładnię podczas zmiany każdego biegu, zwiększając w ten sposób ich żywotność. Inną zaletą systemu jest aktywacja sprzęgieł do prędkości obrotowej silnika maks. 3200 Nm i redukcja złączy poza przekładnią. Ergonomiczna konstruckcja ConAct upraszcza montaż sprzęgła, natomiast wyeliminowanie elementów hydraulicznych i niższa waga systemu pozwala obniżyć koszty konserwacji.


Konstrukcja systemu ConAct Sachs

Siłownik wyprzęgający ConAct jest ustawiony współśrodkowo wokół wału wejściowego skrzyni biegów. Zastępuje popularną aktywację widełkami rozłączającymi urządzeniem wspomagającym sprzęgło, widełki i wysprzęglik sprzęgła.

ConAct jest przeznaczony do w pełni automatycznych systemów oraz aplikacji typu „clutch-by-wire”. W zautomatyzowanej skrzyni biegów system automatycznie określa prędkość danych wysyłanych z magistrali CAN do silnika i skrzyni biegów. Na podstawie pozycji pedała gazu można wysunąć wnioski na temat optymalnej pozycji wysprzęgania. Jest to możliwe również w trudnych sytuacjach na drodze, np. podczas manewrowania, uruchamiania i przełączania biegów na wzgórzach z ciężkim ładunkiem lub na śliskiej nawierzchni. Sterowany elektroniką pojazdu zawór elektromagnetyczny kontroluje system aktywacji sprzęgła.

Projekt techniczny pneumatycznego systemu aktywacji sprzęgła ConAct Sachs

  1. Czujnik jazdy
  2. Elektropneumatyczny zawór sterujący
  3. Elektronika skrzyni biegów lub pojazdu
  4. Siłownik zwalniający ConAct®
  5. Tarcza sprzęgła
  6. Tarcza dociskowa sprzęgła
  7. Wał wejściowy skrzyni biegów