Data publikacji: 2017-07-12

Wabco nagrodzone

Firma Wabco została niedawno nagrodzona przez organizację CLEPA (Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Branży Motoryzacyjnej) za system aerodynamiczny do naczep OptiFlow Auto Tail.

Prestiżowa nagroda Innovation Award 2017 dla Wabco została przyznana w kategorii środowisko, bowiem rozwiązanie tej firmy przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa przez zestaw drogowy (ciągnik-naczepa). Podobnych zestawów aerodynamicznych składających się z bocznych i tylnych spoilerów naczepy jest na rynku bardzo wiele, ale produkt Wabco nieco się od nich różni. Tylne panele otwierają się i zamykają w zależności od prędkości jazdy, określanej przez czujniki w kołach od układu hamulcowego. Panele aerodynamiczne automatycznie otwierają się, gdy prędkość jazdy wynosi co najmniej 75 km/h i składają, gdy prędkość spadnie do 15 km/h. Co ważne – po rozłożeniu panele tylne zwiększają długość zestawu tylko o 50 cm. Panele są wykonane z termoplastycznego, lekkiego tworzywa sztucznego. Panele mają unikalny, zakrzywiony kształt i gładką powierzchnię.

Zdaniem producenta, zakładając panele można zaoszczędzić do 1,1 l/100 km. Nic więc dziwnego, że z 56 rozwiązań zgłoszonych do nagrody, jury wybrało pomysł Wabco.