Data publikacji: 2017-08-10

Volvo w trzcinie

Volvo Trucks opracowało automatycznie kierowany samochód ciężarowy, który służy do transportu trzciny cukrowej w Brazylii.

Automatycznie kierowany samochód ciężarowy do transportu trzciny cukrowej jest jednym z projektów badawczych, jakie Volvo Trucks realizuje w dziedzinie zautomatyzowanych pojazdów. W kopalni w północnej Szwecji testowany jest autonomiczny pojazd dla górnictwa, zaś w Goeteborgu - autonomiczna śmieciarka. Celem wszystkich tych projektów jest sprawdzenie, jak działają w praktyce systemy o różnych stopniach automatyzacji jazdy.

Pojazd do transportu trzciny cukrowej jest precyzyjnie prowadzony po polu w taki sposób, by jego koła nie uszkadzały wschodzących młodych roślin, przeznaczonych do zbioru w następnym roku. Trzcinę cukrową zbiera się za pomocą kombajnów. W obecnym systemie pracy równolegle do kombajnu z małą prędkością porusza się kierowany przez człowieka samochód ciężarowy, na który trafia skoszona trzcina. Po zapełnieniu skrzyni ładunkowej pojazd odjeżdża, a w jego miejsce podjeżdża inny i cały proces powtarza się od początku. Dużym problemem dla kierowcy samochodu ciężarowego jest dostosowywanie prędkości jazdy do tempa kombajnu i jednocześnie utrzymywanie kół na wyznaczonym śladzie, tak aby nie uszkadzać wyrastających tuż obok młodych roślin, które zostaną zebrane za rok.

Volvo Trucks rozwiązało ten problem wyposażając swój pojazd w zautomatyzowany system kierowania. System precyzyjnie utrzymuje pojazd na właściwym torze jazdy w każdej fazie: dojazdu do kombajnu, jazdy równoległej i odjazdu, zapobiegając tym samym niszczeniu uprawy. Wymaganą precyzję zapewnia cyfrowa mapa śladów na polu oraz odbiorniki GPS. Dzięki dwóm żyroskopom, precyzyjnie po śladzie prowadzone się nie tylko koła przednie, lecz cały pojazd. Odchylenie na bok od wyznaczonego kursu nie przekracza 25 mm. W czasie załadunku trzciny kierowca może regulować prędkość jazdy za pomocą tempomatu lub samemu operować pedałem przyspieszenia i hamulca. Układ kierowniczy jest sterowany silnikiem krokowym.