Data publikacji: 2017-12-19

Ostrożny optymizm w małych firmach

Nastroje panujące wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) bada tzw. „Barometr EFL”.  Drugi kwartał z rzędu odnotowano spadek tego wskaźnika

W IV kwartale wyniósł on 58,2 pkt i był niższy o 1,1 pkt niż trzy miesiące temu, ale o 2,9 pkt. wyższy niż rok temu.
Wciąż można jednak mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP, bo przez cały rok wartości Barometru były wyższe niż w analogicznych okresach 2016 roku. Co więcej, utrzymują się bardzo optymistyczne prognozy dotyczące inwestycji. Ponad 41% małych i średnich firm (najwięcej od IV kwartału 2015 roku) planuje więcej inwestować. Barometr EFL jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu. Badanie przygotowywane jest przez firmę Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 6-13 listopada 2017 r.

Z analizy barometru za IV kwartał można wysnuć kilka wniosków. Po pierwsze, podobnie jak w poprzednich pomiarach, wysoka wartość głównego wskaźnika utrzymuje się przede wszystkim dzięki inwestycjom. Aż 41,4% przedsiębiorców przewiduje ich wzrost i jest to najwyższy odsetek w ciągu 2 lat (2016 i 2017). Po drugie, na niewielki spadek wskaźnika kw./kw. wpłynął przede wszystkim wzrost liczby pesymistów w dwóch badanych kategoriach. Co piąta firma liczy się ze spadkiem inwestycji (19,8% vs. 13,4%), a co szósta ze spadkiem zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie (16,4% vs. 7,2%). Po trzecie, odsetek optymistów w kwestii płynności finansowej pozostaje wciąż nieduży, jednak zrównał się z rekordowym wynikiem z II kwartału 2016 roku i wynosi 26%. Również stosunkowo niewielki odsetek przedsiębiorców (28,3%) wskazał, że oczekuje wzrostu sprzedaży. Jest to wynik tylko o 1,6 pp niższy w porównaniu do III kwartału br.

- Konsumpcja, inwestycje, produkcja przemysłowa i eksport napędzają polską gospodarkę, co widać w ostatnich wskaźnikach makroekonomicznych. Z ostatniego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB w III kwartale br. wzrósł o 4,7% r/r, natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w październiku mieliśmy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia na poziomie 6,6%. Warto również spojrzeć na wypracowany w ciągu trzech kwartałów tego roku wynik branży leasingowej, która z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności jest niezwykle wrażliwa na zmiany koniunktury gospodarczej. A z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od stycznia do września 2017 roku leasingiem sfinansowano inwestycje o łącznej wartości niemal 48 mld zł, co oznacza wzrost na poziomie blisko 13% r/r.mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Miejmy nadzieję, że również właściciele warsztatów niezależnych z optymizmem patrzą w przyszłość.