Data publikacji: 2017-10-18

Jak długo przechowywać płyny eksploatacyjne

Trwałość olejów i płynów eksploatacyjnych przechowywanych w zamkniętych fabrycznie opakowaniach, chroniących przed dostępem powietrza, wilgoci i zanieczyszczeń jest ograniczona w czasie do 5 lat.

Oleje silnikowe i przekładniowe oraz aerozolowe preparaty penetrująco-smarujące można przechowywać do 5 lat od daty napełnienia. Najdłuższe okresy trwałości, sięgające do 3 lat, uzyskują płyny i koncentraty do chłodnic wykonane w bezkrzemianowej technologii organicznej typu OAT. Te same płyny, ale wykonane w tradycyjnej technologii nieorganicznej IAT mają poziom trwałości 2 lata. Czas przechowywania płynów stosowanych w systemach wspomagania kierownicy i hydraulicznych układach podnoszenia kabin wynosi do 3 lat. W przypadku płynów do spryskiwaczy i smarów okres trwałości z reguły nie przekracza 2 lat. Najkrótsze okresy trwałości, sięgające maksymalnie roku, przewidziane są dla olejów do 2– i 4–suwowych silników do łodzi.

Podczas dłuższego przechowywania oleju, polimerowo–silikonowe środki antypienne, jako substancje aktywne zmniejszające napięcie powierzchniowe na granicy olej–powietrze, osiadają na dno beczki. Jeśli beczka stała długi czas, trzeba nią potrząsnąć. Jeśli tego nie zrobimy, podczas wlewania oleju silnikowego będzie tworzyć się piana.

Podane okresy przechowywania dotyczą produktów składowanych w pomieszczeniach suchych i zabezpieczających opakowania przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ogrzewania itp. Temperatura przy długotrwałym, wielomiesięcznym składowaniu nie powinna przekraczać 300C.