Data publikacji: 2018-09-25

Chłodnice cieczy do aut ciężarowych

Każdy, kto zajmuje się transportem ciężarowym, na pewno borykał się z problemami awarii auta w trasie i zna rangę tego zagadnienia: przestój samochodu, koszty holowania i naprawy, opóźnienie w realizacji zlecenia i wreszcie utrata zaufania zleceniodawcy. Szczególnie poważne są przypadku, gdy poprzez awarię jednego elementu całe auto jest unieruchomione – tak jest w przypadku awarii chłodnicy cieczy.

Chłodnice cieczy do aut ciężarowych_01.jpg
Chłodnice cieczy do aut ciężarowych_02.jpg

Rozszczelnienie chłodnicy, w której panuje zawsze wymuszone nadciśnienie, prowadzi do szybkiego ubytku płynu chłodzącego, przez co wymiana ciepła pomiędzy silnikiem a otoczeniem zostaje zredukowana i dalsza jazda może skończyć się przegrzaniem głównych jego elementów, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do kilkudziesięciotysięcznego rachunku z tytułu remontu generalnego silnika.

Tymczasowe rozwiązania – nie polecane

Wycieki z chłodnicy świadczą o jej uszkodzeniu lub zużyciu. Dotyczy to w szczególny sposób korozji. Wywołana najczęściej elektrolizą, wpływem żrących substancji czy stosowaniem nieodpowiedniego chłodziwa – niszczy chłodnice. Tymczasowe załatanie jednego wycieku objawi się wkrótce wyciekiem w innym miejscu. Sukcesywne dolewanie płynu, aby uzupełnić poziom, powiększa koszty tym bardziej, im dłużej odwleka się naprawę. Oszczędzanie na płynie i dolewanie wody powoduje obniżanie temperatury wrzenia czynnika, a w zimie może spowodować zamarznięcie czynnika i rozsadzenie bloku silnika i chłodnicy. Ponadto należy pamiętać, że nawet czasowe stosowanie wody w układzie chłodzącym zanieczyszcza (osady) chłodnicę, nagrzewnicę kabinową, wpływa na przyspieszone zużycie uszczelnień pompy cieczy – generalnie niszczy układ chłodzenia. Z wody wytrąca się kamień, który bardzo trudno usunąć z chłodnicy i z cienkich kanałów układu np. w bloku silnika. Nawet, gdy później zastosujemy prawidłowy płyn, rozpoczęty proces korozji nie ulegnie przerwaniu.

Masowe uszczelnienie nieszczelności „od środka” chłodnicy, poprzez wlanie któregoś z cudownych środków uszczelniających może poskutkować na jakiś czas, jednakże należy sobie uświadomić, że środek ten może odłożyć się na wewnętrznych powierzchniach silnika powodując zmniejszoną wymianę ciepła, zapychanie się elementów pompy cieczy i mniejszych przewodów, termostatu oraz nagrzewnicy i jej zaworów regulacyjnych. Po takiej „naprawie” może dojść do rachunku oprócz nowej chłodnicy także i nagrzewnica kabinowa oraz jej wymiana. Innym niebezpieczeństwem jest montaż chłodnic używanych. Korozja objawiająca się wytrącaniem tlenku aluminium w postaci widocznego, charakterystycznego nalotu w kolorze płynu postępuje niezwykle szybko w zdemontowanych chłodnicach aluminiowych.

Profesjonalne rozwiązania – bez eksperymentów

W przypadku awarii chłodnicy cieczy najlepiej wybrać któryś z dwóch wariantów: zastosowanie całkowicie nowej chłodnicy lub regenerację istniejącej chłodnicy cieczy. Wybór wariantu zależy od stopnia uszkodzenia, konstrukcji chłodnicy, wieku auta oraz aspektu kosztowego. Regeneracja chłodnicy polega na wymianie rdzenia chłodnicy na nowy przy zachowaniu zbiorników istniejącej chłodnicy. Na ogół jedyną przeszkodą dla regeneracji jest uszkodzenie plastikowych zbiorników chłodnicy lub utrata parametrów mechanicznych materiału zbiorników – przegrzanie i kruchość w wyniku długiego czasu pracy w aucie o dużym przebiegu. Na chwilę obecną regeneracja chłodnic sprawdza się w przypadku chłodnic do starych lub nietypowych pojazdów, których chłodnice posiadają mosiężne zbiorniki i miedziane rdzenie, do których oferta nowych chłodnic jest ograniczona lub nie występuje w ogóle. Nie da się ukryć, że najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest zastosowanie nowej, markowej chłodnicy.

Auta ciężarowe – jedna z najszerszych ofert chłodnic

W zakresie oferty do aut ciężarowych i dostawczych Nissens posiada szeroką gamę produktów kompletnych: chłodnice cieczy, chłodnice powietrza (intercoolery), chłodnice klimatyzacji, sprężarki klimatyzacji, chłodnice oleju, nagrzewnice, parowniki, osuszacze klimatyzacji, sprzęgła wentylatorów, a także rdzenie chłodnic, odpowiednio cieczy, powietrza i oleju. W ramach chłodnic cieczy do aut ciężarowych w ofercie Nissens znajdują się dwie opcje: chłodnice kompletne z ramami, tzn. wyposażone w stalowe ramy wzmacniające i wsporniki, które stanowią profesjonalny produkt gotowy do zainstalowania w aucie, oraz chłodnice bez ram montażowych, które można zamocować w ramie wyjętej z pojazdu.

Chłodnice bez ram stanowią tańszą ofertę w stosunku do chłodnic z ramami, wybór produktu oczywiście należy do klienta w zależności od rodzaju uszkodzenia chłodnicy i budżetu. W zakresie oferty na chłodnice powietrza Nissens posiada intercoolery i rdzenie intercoolerów, podobnie jak w przypadku aluminiowych chłodnic cieczy, w pełni spiekane z aluminium. Oznacza to, że poszczególne „ażurowe” podzespoły chłodnicy połączone są poprzez nadtopienie aluminium na ich styku, w ciągu produkcyjnym, w zaawansowanym technologicznie piecem tunelowym. Jest to technologia droga, ale zapewnia chłodnicom bardzo dobre przewodnictwo cieplne (metal-metal) i w rezultacie wysoką wydajność, nieporównywalnie wyższą niż niektóre zamienniki aluminiowych chłodnic i rdzeni, które produkowane są np. w technologii „klejenia” aluminiowych elementów rdzenia, przez co wizualnie są podobne do produktów spiekanych, ale mają znacznie niższą wydajność. Wszystkie zbiorniki aluminiowych chłodnic Nissens wykonane są z tworzywa zawierającego przynajmniej 30% włókna szklanego, które wzmacnia ich wytrzymałość, posiadają wewnątrz drabinki rozpierające, usztywniające boki zbiornika, a uszczelki pod zbiornikami wykonane są nie z gumy, lecz z silikonu wysokotemperaturowego. Rdzenie chłodnic Nissens wyposażone są w podwójnie zaginane żaluzje z „zawiniętymi” brzegami, zapewniające wyższą trwałość i wydajność. Wymienionych wyżej kilka niewidocznych na pierwszy rzut oka szczegółów konstrukcyjnych zapewnia o wydajności, trwałości i niezawodności produktów Nissens.

Duńska jakość i niezawodność

Nissens A/S jest wieloletnim, doświadczonym producentem elementów systemów chłodzenia i klimatyzacji na rynek aut ciężarowych, osobowych oraz rynek przemysłowy, mający siedzibę i zakłady produkcyjne w Danii. Doświadczenie zebrane przez prawie 100 lat działalności na kilku równoległych rynkach przejawia się w szerokiej ofercie produktów o wysokiej jakości, niezawodności i dwuletniej gwarancji. Dzięki wysokiej specjalizacji, automatyzacji produkcji oraz nowoczesnym systemom zarządzania produkcją, chłodnice firmy Nissens przy swoich wysokich walorach jakościowych charakteryzują się jednocześnie niewygórowaną, bardzo konkurencyjną ceną.

Przykładowe indeksy w Katalogu Online:

NIS 672930 - Chłodnica silnika (bez ramy) MERCEDES ACTROS MP4, ANTOS, AROCS OM470.903-OM936.916 07.11-

NIS 64067A - Chłodnica silnika (z ramą) SCANIA P,G,R,T DC11.08-DT12.12 03.04-

NIS 614170 - Chłodnica silnika (bez ramy; w zestawie kpl. 4 sworzni montaż. do ramy) DAF 95 XF XE280C-XF355M 01.97-09.02

NIS 96961 - Chłodnica powietrza dolotowego VOLVO FE, FH 12, FH 16, NH 12 D12A380-D7F240 08.93-