Data publikacji: 2018-05-02

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Od tego roku zmianie uległy zasady dostarczania danych podatkowych do Urzędu Skarbowego. Obowiązek wysłania ewidencji VAT w ramach Jednolitego Pliku kontrolnego jest po stronie mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

JPK.jpg
JPK_2.jpg
W ramach spotkania sieci Q-Service Truck, w dniach 12-14 stycznia 2018 r., właściciele sieci serwisowej mieli możliwość wysłuchania kompleksowej prezentacji firmy Tax Care – partnera biznesowego Inter Cars – dotyczącej aspektów Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Kogo dotyczy Jednolity Plik Kontrolny?
JPK zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Obowiązek prowadzenia ewidencji VAT wynika wprost z art. 109 Ustawy o podatku od towarów i usług. Został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów z kilku powodów, z których najważniejszym jest konieczność uszczelnienia systemu podatkowego, usystematyzowanie i przyspieszenie weryfikacji danych podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorcy posiadają stały dostęp do administracji swojej działalności i oszczędzają czas, który musieliby poświęcić na audyty lub kontrole podatkowe.

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT:
  • od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa
  • od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa
  • od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa
Obsługa JPK w programie e-Sowa
Mikroprzedsiębiorcy są zobligowani do wysyłania pliku JPK_VAT do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Zmiany w przepisach to okazja do wykorzystania programu e-Sowa, który generuje pliki JPK. Struktury obsługiwane przez e-Sowę to JPK_MAG oraz JPK_FA. E-Sowa nie generuje struktury JPK_VAT w związku z tym, że nie jest programem finansowo-księgowym. W przeciwieństwie do JPK_VAT, którą to strukturę należy obligatoryjnie wysyłać co miesiąc za pośrednictwem komunikacji wyłącznie w pełni elektronicznej, pozostałe struktury obsługiwane są przez program e-Sowa należy przesyłać na życzenie urzędu skarbowego. Obie te struktury, JPK_MAG oraz JPK_FA, mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą informatycznych nośników danych (płyta
DVD, pendrive itd.). Zmiany, o których mowa, są dostępne w nowej wersji programu 3.17
Szczegółowe instrukcje generowania JPK znajdują się na stronie internetowej w zakładce Nowości.

Kara za niezłożenie JPK_VAT
Niewysłanie JPK_VAT w wyznaczonym terminie może być potraktowane przez Urząd Skarbowy jako naruszenie obowiązków podatkowych. Kara za niezłożenie jest uwarunkowana prawnie i określona w art.80 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego. Podatnik niewywiązujący się ze zobowiązań, jakie niosą JPK, będzie podlegać karze grzywny do 120 stawek dziennych. Co najważniejsze, niewysłanie pliku JPK_VAT w odpowiedniej formie, w wyznaczonym terminie oraz zawarcie w nim danych nieprawdziwych może zostać uznane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Karze za niezłożenie JPK_VAT podlega wedle zasady osoba, która odpowiada w przedsiębiorstwie za sprawy finansowe. Może zostać nałożona na właścicieli firm jednoosobowych, członków zarządu lub wspólników spółek osobowych.

Powiadomienia o niezgodnościach w JPK
Jeśli w przesłanym pliku JPK_VAT wystąpią niezgodności, podatnicy otrzymają powiadomienia w postaci:
  • e-maila z adresu [email protected] – na adresy elektroniczne,
  • wiadomości tekstowej SMS – na numery telefonów, które wskazali w zgłoszeniach.
Powiadomienia będą zawierać prośbę o weryfikacje składanych plików i kontakt z właściwym Urzędem Skarbowym, aby wyjaśnić niepoprawności. Powiadomienia e-mail i wiadomości tekstowe SMS są generowane automatycznie. Prosimy nie odpowiadać na takie wiadomości.

Artykuł powstał we współpracy Tax Care i Inter Cars. W ramach wspólnego projektu klienci firmy mogą skorzystać ze specjalnej oferty księgowości dla warsztatów, która jest odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie ze sobą Jednolity Plik Kontrolny. Szczegóły na naszej stronie internetowej.