Data publikacji: 2018-09-19

Dobre widoki na przyszłość

Dwór Dwikozy nieopodal Sandomierza – to tu, 7 września miało miejsce spotkanie warsztatów zrzeszonych w ogólnopolskiej sieci Q-Service Truck. Podsumowano na nim ostatnie miesiące, zastanowiono się nad usprawnieniem działalności sieci oraz zaplanowano działania na najbliższą przyszłość.

QST spotkanie_02.jpg
QST spotkanie_01.jpg

W 2019 roku sieć Q-Service Truck obchodzić będzie 20-lecie istnienia. Rokroczne spotkania jej członków to zatem dobry czas, aby odpowiednio przygotować się do jubileuszu. Na spotkaniu w Dwikozach pokrótce podsumowano ostatnie dwanaście miesięcy oraz zastanawiano się, jak sprostać oczekiwaniom rynku, aby nie dać się dogonić konkurencji i wciąż otwierać ranking największych i najlepszych sieci serwisowych dla samochodów ciężarowych w Polsce.

Marketing to pojęcie, o którym warsztatowcy do niedawna mówili niechętnie i mało. Tymczasem nacisk na autopromocję, reklamę i odpowiednią troskę o klienta, to klucz do dalszego intensywnego rozwoju biznesu. Nieodłącznym elementem komunikacji z klientem staje się dobrze prowadzona i należycie spozycjonowana strona internetowa, responsywna na każdym urządzeniu, na którym będzie wyświetlana. Strona www to swoista wizytówka każdego biznesu, podobnie jak profil w najpopularniejszym serwisie społecznościowym – Facebooku. Warsztaty samochodowe coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że kto się nie rozwija ten stoi w miejscu, a tak naprawdę cofa się w stosunku do konkurencji. Na spotkaniu sieciowym zagadnieniom związanym z rozwojem nowych technologii poświęcono wiele uwagi i, co budujące, wszyscy uczestnicy byli zgodni, że nie ma drogi na skróty, a odpowiednia troska o klienta i właściwe zareklamowanie mu oferowanych przez siebie usług, bezpośrednio przekładają się na sprzedaż oraz zysk.

W najbliższych miesiącach Inter Cars będzie wspierał zrzeszone w sieci Q-Service Truck warsztaty w rozwoju swoich fanpage’y na Facebooku oraz w budowie nowoczesnych i przyjaznych dla klienta stron internetowych. Kolejnym novum dla warsztatów będzie Akademia Rozwoju Warsztatu, w której odpowiednie szkolenia będą mogli przejść właściciele, mechanicy, ale też pomocnicy mechaników i uczniowie. W sytuacji, w której na rynku jest coraz mniej specjalistów zajmujących się naprawami samochodów, przyuczenie oraz podstawowe szkolenia dla młodych jest bezcennym atutem, pozwalającym warsztatom sieciowym QST na zdystansowanie konkurencji i zapewnienie sobie przewagi.

Poza częścią szkoleniową uczestnikom spotkania w Dwikozach zaprezentowane zostały również m.in. walory urządzenia eTruck od TEXA. To innowacyjne rozwiązanie, które przenosi warsztat pojazdów ciężarowych w nowy wymiar napraw. Jest to zminiaturyzowane urządzenie, które po zainstalowaniu w gnieździe diagnostycznym pojazdu i krótkiej konfiguracji oferuje całkowicie nowy rodzaj usług. Dzięki eTruck warsztat ma możliwość zdalnego i ciągłego monitorowania stanu technicznego pojazdu, zarządzania obsługą okresową oraz wykonywania funkcji regulacji przywracających optymalne warunki korzystania z pojazdu, co jest na obecną chwilę absolutną nowością na rynku.

Jedna z części panelu poświęcona została rozwojowi dekodera VIN w Katalogu Online – narzędzia, z którego coraz chętniej i coraz częściej korzystają warsztatowcy. Znacząco zmniejsza on czas potrzebny na znalezienie odpowiedniej części i zamówienie jej za pośrednictwem internetu. Uczestnicy spotkania rozmawiali nie tylko o zaletach programu, ale też o tych polach jego eksploatacji, które wymagają rozwoju i aktualizacji. Z innych, poruszonych na spotkaniu tematów, warto wspomnieć o dyskusji wokół zmian w przepisach ruchu drogowego (ITD) i ich wpływie na funkcjonowanie warsztatu, ograniczonej w czasie ofercie na audyt energetyczny dla warsztatów, a także o wewnętrznych audytach oraz tych, którym poddane są warsztaty pragnące przystąpić do sieci Q-Service Truck.

Niezwykle owocną część merytoryczno-szkoleniową zwieńczyło integracyjne spotkanie przy grillu, wspólne oglądanie meczu Ligi Narodów: Włochy – Polska oraz konsumpcja regionalnych specjałów browarniczych. Kolejne regionalne spotkania planowane są na 21 września i 5 października. W pierwszym w nich udział wezmą warsztaty zrzeszone w sieci i reprezentujące północny region kraju, w drugim – placówki z zachodniej części Polski.